23 Април, 2019
0.0332

Мицкоски: Ние сме Македонци како во резерват

Објавено во: Македонија 26 Март, 2019

Премиерот Зоран Заев вечерва во тв дуелот со претседалот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека во текот на преговорите сфатил дека ќе мора да прифати „ерга омнес“, откако е потврдено дека ќе биде заштитен идентитетот. 

Вели дека Илинденска Македонија за него било прифатливо, но и за неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. 

Мицкоски вели дека Договорот од Преспа значи себеодрекување. 

„Дали требало да има договор? Апсолутно да. Но, не со вакви импликации“, рече Мицкоски. 

Вели дека ние сме Македонци како во резерват, со овој договор. Праша каков јазик зборуваат Македонците во Воден. 

Можеби ќе ве интересира

УТРИНСКИ ФОКУС: На чие „конто ќе легнат“ гласовите од Река

УТРИНСКИ ФОКУС: На чие „конто ќе легнат“ гласовите од Река

ОБСЕ со позитивна оценка за изборите: На што најдоа „замерка“ набљудувачите

ОБСЕ со позитивна оценка за изборите: На што најдоа „замерка“ набљудувачите

Незири: 80 илјади гласачи за Река ќе бидат клучни за избор на новиот претседател

Незири: 80 илјади гласачи за Река ќе бидат клучни за избор на новиот претседател

Денес дожделиво: од кога да очекуваме стабилизиција на времето?

Денес дожделиво: од кога да очекуваме стабилизиција на времето?

Економски аспекти на однесувањето на потрошувачите

Економски аспекти на однесувањето на потрошувачите

Заев се обиде да го врати духот кај членството: Ќе има чистка!

Заев се обиде да го врати духот кај членството: Ќе има чистка!

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ќе има ли победник во вториот круг?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ќе има ли победник во вториот круг?

Гордана Силјановска Давкова: За македонската армија треба да се издвојува 2 отсто од БДП

Гордана Силјановска Давкова: За македонската армија треба да се издвојува 2 отсто од БДП

Од 405, гласале 408-мина во Ѓорче Петров

Од 405, гласале 408-мина во Ѓорче Петров