21 Октомври, 2021
0.6211

Мицкоски предупредува дека ни претстои енергетска криза

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека ни претстои енергетска криза. 

Мицкоски на митингот во Кратово кажа дека државата влегува во инфлаторна спирала, цените на сите производи одат нагоре, поскапено е брашното, лебот, маслото за јадење, бензините, а, ни претстои и нова енергетска криза. Според него, власта не ја менаџира ситуацијата. 

„Еве сега цената стигна да се плати, ќе увезуваат јаглен од 50 милиони евра. Тоа се ваши пари, тоа се пари на граѓаните, тоа не се пари кои некој од џеб од Струмица ги донесе. Дополнителен проблем е како секој ден ќе поминуваат по 1000 камиони до Битола и 300 камиони до Кичево натоварени секој од нив по 20 тони. Сигурно ако нешто сега можам да предвидам тоа е дека и овој превоз ќе го земе некоја фирма блиска до фамилијата на власт, некоја струмичка фирма и таа дебело ќе заработи“, укажа Мицкоски.

Тој вели дека народот осиромашува од ден на ден, по вина на власта. Во светот има земји каде се чувствува енергетската криза. Ова прашање предизвика загриженост и во регионот. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски