16 Декември, 2018
0.2962
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Мицкоски: Се сеќавате на програмата Живот, пекол донесоа

Објавено во: Финансии 28 Ноември, 2018

Се сеќавате на програмата Живот, пекол донесоа, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протест пред Владата. 

Тој рече дека се ветувало раст на БДП од 5%, а Македонија е уништетна. 

„Ќе ви го покажеме вашето место во историјата, на темната страна на историјата. На следните избори ќе ве победиме жестоко“, вели тој. 

Mицкоски вели дека од власт одат по телевизии и ги убедуваат луѓето да гледаат низ нивните очила. Рече дека не може да вети чуда, затоа што за него во животот најважен е образот. 

Луѓето извикуваат „Оставка“, „Избори“ и „Македонија“. 

По седницата на Извршниот комитет минатата недела партијата најави дека во наредниот период ќе организира протести кои според Мицкоски „ќе почне национална, економска, социјална и образовна, сеопфатна и сеопшта револуција против погрешното владеење  на Зоран Заев, економското и националното разнебитување“. Најави се протести и во други градови низ државата. 

Митко Јанчев, градоначалникот на Кавадарци, изјави дека денеска нема да учествува на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред македонската Влада.

„На протест нема да стигнам. До 18 и 30 часот имам неодложни градоначалнички обврски кои мора да ги завршам, бидејќи граѓаните ме избраа за тоа, да работам да ги реализирам ветените проекти од нивен интерес“, изјави за Дојче веле Митко Јанчев, запрашан како ќе одговори на поканата од Општинскиот Комитет.

Тој додаде дека општеството мора да се департизира и да следува национално помирување. Верува дека поканата од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци не ја напишале од таму, туку од централното раководство.

Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година