19 Февруари, 2019
0.3009
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Мицкоски: Се сеќавате на програмата Живот, пекол донесоа

Објавено во: Финансии 28 Ноември, 2018

Се сеќавате на програмата Живот, пекол донесоа, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протест пред Владата. 

Тој рече дека се ветувало раст на БДП од 5%, а Македонија е уништетна. 

„Ќе ви го покажеме вашето место во историјата, на темната страна на историјата. На следните избори ќе ве победиме жестоко“, вели тој. 

Mицкоски вели дека од власт одат по телевизии и ги убедуваат луѓето да гледаат низ нивните очила. Рече дека не може да вети чуда, затоа што за него во животот најважен е образот. 

Луѓето извикуваат „Оставка“, „Избори“ и „Македонија“. 

По седницата на Извршниот комитет минатата недела партијата најави дека во наредниот период ќе организира протести кои според Мицкоски „ќе почне национална, економска, социјална и образовна, сеопфатна и сеопшта револуција против погрешното владеење  на Зоран Заев, економското и националното разнебитување“. Најави се протести и во други градови низ државата. 

Митко Јанчев, градоначалникот на Кавадарци, изјави дека денеска нема да учествува на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред македонската Влада.

„На протест нема да стигнам. До 18 и 30 часот имам неодложни градоначалнички обврски кои мора да ги завршам, бидејќи граѓаните ме избраа за тоа, да работам да ги реализирам ветените проекти од нивен интерес“, изјави за Дојче веле Митко Јанчев, запрашан како ќе одговори на поканата од Општинскиот Комитет.

Тој додаде дека општеството мора да се департизира и да следува национално помирување. Верува дека поканата од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци не ја напишале од таму, туку од централното раководство.

Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд