05 Јуни, 2020
0.0462

Мицкоски: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Објавено во: Македонија 11 Септември, 2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на прес-конференција соопшти дека по консултациите со граѓаните одлучиле секој граѓанин да постапи според сопственото убедување за гласањето на референдумот. 

„Македонија ни е се, нема партиите да одлучуваат, ќе одлучува нацијата“- рече Мицкоски. 

Тој изјави дека како партија се за членство во ЕУ и НАТО, но се силно против Договорот со Грција кој се коси со Уставот. 

„ВМРО-ДПМНЕ е на страната на сите кои се против овој Договор на еден или на друг начин“- вели Мицкоски. 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека за година и пол власта нема резултати, а воедно и германската канцеларка, Ангела Меркел напоменала дека има и други предуслови.  

Македонија ја спореди со авион, кој го управуваат адолесценти, и од кого зависат многу животи. 

Мицкоски изјави дека Заев хазардерски ветувал работи кои не може да ги исполни, а со тоа во тешка положба ги доведува според него државата, граѓаните и меѓународната заедница. 

Вели дека треба да се биде свесен дека Владата ги срушила неповратно сите преговарачки позиции. Мицкоски рече дека Македонија е доведена во непријатна ситуација. Реча дека на патриотизам се гледа како на нешто лошо, и се врши „лов“ на јавно искажан збор. 

На крајот Мицкоски рече дека е убеден дека Македонија е победи. 

Можеби ќе ве интересира

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои