26 Ноември, 2020
0.0213

Мицкоски вели дека му е потребно двотретинско мнозинство за реформи

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервјуто за Вечерњи.хр вели дека на неговата партија ќе му биде потребна коалиција од двотретинско мнозинство за, како што вели тој, да ги спроведе потребните реформи кога ќе ја формира власта по предвремените парламентарни избори.

- Доколку ние не добиеме стабилно двотретинско мнозинство во Парламентот и мнозинство од претставниците на другите етнички заедници, се отвора можност за враќање чекор назад бидејќи ни престојат многу работа и реформи, вели Мицкоски без да наведе кои се тие одлуки за кои му е потребно двотретинско мнозинство.

Во интервјуто претседателот на најголемата опозициска партија вели дека премиерот Зоран Заев му дал аргумент на францускиот претседател Емануел Макрон да ги блокира македонските евроинтеграции и дека не смета оти ЕУ донела неправедна одлука за одложување на датумот за почетокот на преговорите со Македонија, бидејчи според него,.таа e последица на тригодишната катастрофална политика на премиерот.

Критикувајќи ја власта, меѓудругото, вели дека и „политичкиот притисок врз судиите и обвинителите“ влијаел на тоа Макрон да го спречи отворањето на преговорите.

„Нашиот концепт не е антиквизација и не е северизација на Македонија, туку е големо ДА за враќање на македонизмот во Македонија“ порачува Мицковски во интервјуто.

На ова реагираше СДСМ, коценувајќи ги како срамни коментарите дека Македонија заслужува да биде блокирана.

„Целиот европски демократски свет призна дека ЕУ направи историска грешка со тоа што Република Северна Македонија не доби датум за отпочнување на преговори. И додека сите светски лидери потенцираа дека нашата држава испорача сѐ што требаше да направи и спроведе реформи за да добие датум за преговори, Христијан Мицкоски во интервју за весникот Вечерњи лист испраќа порака дека „Макрон бил во право кога нѐ блокирал

Тоа е срамна и антидржавна изјава на Мицкоски. Тоа е понудата на Мицкоски за обнова на режим и враќање назад во темно минато, изолација, сиромаштија и неизвесна иднина. Со таква понуда на обнова на режим, криминал и враќање назад, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ можат да се надеваат само на убедлив пораз на 12-ти април“, гласи реакцијата на владеачката партија.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бурни реакции за интервјуто на Заев, а короната однесе уште 39 животи

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бурни реакции за интервјуто на Заев, а короната однесе уште 39 животи

ЦРН ДЕН: Од коронавирусот починаа 39 луѓе

ЦРН ДЕН: Од коронавирусот починаа 39 луѓе

Нешков го обвини Димитров - бил поопасен од коронавирусот

Нешков го обвини Димитров - бил поопасен од коронавирусот

Рашковски не си оди од Владата, туку сега ќе биде секретар

Рашковски не си оди од Владата, туку сега ќе биде секретар

Историчарката Љубица Спасковска: Се оградувам и ги осудувам последните изјави на премиерот

Историчарката Љубица Спасковска: Се оградувам и ги осудувам последните изјави на премиерот

Микробиологот Пановски: Избегнато е труење на пациент: Терапија 10 дена Панцеф и Моксирал, 6 дена Сумамед, ампули Nevaxon, Aminophyllinum, и уште...

Микробиологот Пановски: Избегнато е труење на пациент: Терапија 10 дена Панцеф и Моксирал, 6 дена Сумамед, ампули Nevaxon, Aminophyllinum, и уште...

Реакции за интервјуто на Заев

Реакции за интервјуто на Заев

TEШКО СЕ ДИШЕ: Во два македонски града алармантно

TEШКО СЕ ДИШЕ: Во два македонски града алармантно

Се огласи екипата на „Медена земја“ откако Атиџе Муратова бараше помош преку донации

Се огласи екипата на „Медена земја“ откако Атиџе Муратова бараше помош преку донации