12 Јули, 2020
0.0224

Мицкоски: Заев да поднесе оставка, подготвуваме реформски план

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2019

Одлуката Македонија да не добие датум за преговори за членство во Европската Унија е резултат на погрешените политики. Оваа одлука е пораз за македонските граѓани и пораз на политиките на Зоран Заев и на оваа власт, рече претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Мицкоски бара избори, но претходно средба на државниот врв – додаде ако добие покана од претседателот Стево Пендаровски ќе учествува на лидерската средба. Не прецизираше дали неговата пратеничка група ќе поднесе интерпелација за работата на Владата, но дека очекува оставка од Заев. Да се распушти Парламентот и да се оди на избори. Изборите вели, не ги разбира како желба за пуста власт.

„Заев требаше да си поднесе оставка многу порано. Тој ќе влезе во историјата како најлош премиер во историјата на државата. Јас тоа го зборував порано, сето она кое беше политика која се промовираше и која тие малкумина обожаватели околу него ја поддржуваа, се распадна како кула од карти. Крво засадено дрво, криво ќе изрти. Ова дрво даде отровен плод. Треба да го лекуваме дрвото и бараме одговорност, рече Мицкоски.

Додаде дека тимот на Заев имал какафонично однесување и дека намерно ги подгревал очекувањата. Вели дека Македонија има пријатели во ЕУ и дека ЕУ останува наша стратешка цел. Земјата не добиал датум затоа што не испорачала реформи, рече Мицкоски.

„Македонија го нема луксузот да изгуби ниту еден час повеќе. Нема време ни за оние анализи за душата, срцето и петата. Тука граѓаните се главни. Оваа власт ќе биде заменета и ќе биде потоната во заборав. Народот бара избори исто како и јас. За да се надмине кризата и оваа ситуација. Колку и да се противи , избори ќе дојдат. Потребни се реформи, коренити и брзи. ВМРО - ДПМНЕќе предложи план, реформски план употребувајќи ги своите капацитети. Да се состави Влада од силни индивидуи со силно портфолио. Време е за мудри и логични одлуки. Повикувам на средба на државниот врв на кој ќе се дискутира за ова. Макеоднија е пред крупни одлуки бидејќи доаѓа обновата, рееч Мицкоски.

Верува дека тие реформи ќе ги спроведе новата Влада на ВМРО ДПМНЕ која ќе победи на изборите. Не сакал да влезе во игра на покажување на показалец за тоа кој бил во право ниту да бара виновници, дека не треба маскирање на неуспехот. 


Можеби ќе ве интересира

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

МАКЕДОНИЈА НА МАПАТА НА СВЕТСКИТЕ ЦЕНТРИ - двете најтешки трансплантации достапни и во земјава

МАКЕДОНИЈА НА МАПАТА НА СВЕТСКИТЕ ЦЕНТРИ - двете најтешки трансплантации достапни и во земјава

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Се удави 28 годишно момче во Велешко езеро

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Се удави 28 годишно момче во Велешко езеро

БУЈАР ОСМАНИ БАРА ПОДДРШКА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ - да се сруши дуополот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

БУЈАР ОСМАНИ БАРА ПОДДРШКА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ - да се сруши дуополот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

НАПРАВИВМЕ СЕ ЗА ДА ЈА СПАСИМЕ ДЕВОЈКАТА, НО СОСТОЈБАТА И СЕ ВЛОШИ СО СРЦЕВА СЛАБОСТ - од Здравство за Фактор

НАПРАВИВМЕ СЕ ЗА ДА ЈА СПАСИМЕ ДЕВОЈКАТА, НО СОСТОЈБАТА И СЕ ВЛОШИ СО СРЦЕВА СЛАБОСТ - од Здравство за Фактор

НЕМАЛА ХРОНИЧНИ БОЛЕСТИ - младата девојка од Тетово пред да почине имала и кардиолошки проблеми

НЕМАЛА ХРОНИЧНИ БОЛЕСТИ - младата девојка од Тетово пред да почине имала и кардиолошки проблеми

КОРОНАТА ЛЕГНА 411 ЛИЦА НА БОЛНИЧКА ПОСТЕЛА - полни клиники со болни од КОВИД

КОРОНАТА ЛЕГНА 411 ЛИЦА НА БОЛНИЧКА ПОСТЕЛА - полни клиники со болни од КОВИД

Поранешниот амбасадор во Германија повика да се гласа за ГДУ

Поранешниот амбасадор во Германија повика да се гласа за ГДУ

СЛАВЕСКИ ОД ОХРИД ЈА ОБЈАСНИ ОБНОВАТА - невработеноста ќе ја симнеме под 10 отсто

СЛАВЕСКИ ОД ОХРИД ЈА ОБЈАСНИ ОБНОВАТА - невработеноста ќе ја симнеме под 10 отсто