16 Јули, 2019
0.0178

Мицотакис има план за Договорот од Преспа

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2019

Новиот грчки премиер, Кирјакос Мицотакис најави ограничување на негативните последици од Договорот од Преспа. 

Воедно и европската перспектива на Западен Балкан е дел од итните приоритети на новата грчка Влада.

Што се однесува до Министерството за надворешни работи, стратешки избор е „зајакнување на позицијата на Грција во светот”, но и зајакнување на врските на земјата со традиционалните сојузници и истовремено одржување на отворените канали за комуникација и меѓународната соработка под услови на меѓусебнопочитување и интересстабилизација на земјите од Западен Балкан преку промоција на нивната европска перспектива.

Мицотакис на денешната прва седница на Владата на секој од министрите им подели по еден син коверт/папка што се однесува на целите на секое министерство, но и на нерешените прашања и на обврските што ги остави претходната влада.

Можеби ќе ве интересира

Над 3.500 молњи во Грција - се очекува нова бура

Над 3.500 молњи во Грција - се очекува нова бура

Какви договори ќе потпишат Макрон и Вучиќ?

Какви договори ќе потпишат Макрон и Вучиќ?

Вучиќ: Со цело срце ја прифаќам идејата на Заев кажана пред руските комичари

Вучиќ: Со цело срце ја прифаќам идејата на Заев кажана пред руските комичари

Може ли Макрон „да го притисне“ дијалогот меѓу Белград и Приштина?

Може ли Макрон „да го притисне“ дијалогот меѓу Белград и Приштина?

Ципрас: На СИРИЗА и е потребна транформација

Ципрас: На СИРИЗА и е потребна транформација

Макрон доаѓа во посета на Белград, а Вучиќ за него има неколку подароци

Макрон доаѓа во посета на Белград, а Вучиќ за него има неколку подароци

Арапите инвестираат во уште една балканска земја

Арапите инвестираат во уште една балканска земја

(ВИДЕО) Бугарија очекува бури, а еве како изгледа снегот кој падна на Мусала

(ВИДЕО) Бугарија очекува бури, а еве како изгледа снегот кој падна на Мусала

Поплави во западна Грција, луѓето се евакуираат

Поплави во западна Грција, луѓето се евакуираат