22 Август, 2019
0.0174

Мицотакис има важна порака за властите во Македонија

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2019

Претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис повторно предупреди дека во рацете има моќна алатка за казнување на  соседната земја  доколку, како што изјави, бидат повредени националните интереси на Грција.

Тој се заканува со вето за нашата земја. 

„Првото што ќе го направам и за кое јавно имам кажано е дека како следен премиер, доколку грчките граѓани ми дадат доверба, нема да го испуштам правото на Грција да стави вето на пристапниот процес на Скопје, доколку сметам дека не им служи на националните интереси“, вели тој. 

За Мицотакис претставува голем проблем заштитата на брендот македонски. Тој вели дека допрва ке се води борба за заштита бизнисите и производите од Грција  кои ја имаат придавката македонски, и кои, вели тој,  се незаштитени.

Лидерот на Нова демократија рече дека претходно веќе постоел договор за Илинденска Македонија.

Во обраќањата на Мицотакис и од Кожани и од Јанина, како што вчера објави МИА, акцентот беше ставен токму на Договорот од Преспа што всушност се најде и на почетокот на неговите говори.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Каде вплови јахтата на Тито?

Каде вплови јахтата на Тито?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Западнонилската треска зема живот во соседството

Западнонилската треска зема живот во соседството