15 Декември, 2018
0.4511
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Мицотакис: Изјавите на Заев за изучување на македонски јазик во Грција се неприфатливи

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2018

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија, Кирјакос Мицотакис, уште еднаш повтори дека Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа и повика истото да го сторат и другите партии и пратеници, јави дописничката на МИА од Атина.

„Само еден начин постои за да го ограничиме опсегот на националната штета: Договорот од Преспа да не се ратификува во грчкиот Паралмент. Повторувам на најкатегоричен начин: Нова демократија ќе гласа против договорот и ги повикуваме сите партии и сите пратеници да го сторат истото. Впрочем, ова е барањето на големото мнозинство грчки граѓани“, вели Мицотакис.

Причина за денешната изјава на лидерот на Нова демократија се текстовите објавени во грчите медиуми, кои  пренесуваат изјава на македонскиот премиер Зоран Заев во која тој рекол дека „со Договорот од Преспа се отвора можност македонскиот јазик да се изучува во Грција”.

Мицотакис вели дека изјавите на Заев за изучување на македонски јазик во Грција се неприфатливи. Но, според него тие беа очекувани од самата содржина на договорот. 

„На најјасен начин го потврдуваат она што Нова демократија го кажа од прв момент, дека признавањето на наводен македонски јазик и националност, ја отвора Пандорината кутија за оживување на сите историски неточни иредентистички барања на Скопје“, вели Мицотакис. 

Тој додава дека Заев има секаква причина да слави за она што е договорено, но “Ципрас останува безгласен пред резултатите на неговата политика”. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

Србија ја разгледува опцијата за интервенција на Косово

Србија ја разгледува опцијата за интервенција на Косово

ФОТО НА ДЕНОТ ОД МИТРОВИЦА: На една страна војска, на друга снешко

ФОТО НА ДЕНОТ ОД МИТРОВИЦА: На една страна војска, на друга снешко

ЕУФОРИЈА ВО ПРИШТИНА: Се подготвува голема прослава за војската

ЕУФОРИЈА ВО ПРИШТИНА: Се подготвува голема прослава за војската

(ВИДЕО) ПЕТАРДИ, ТРУБИ, ПРОСЛАВИ НА УЛИЦИТЕ: Косово добива вооружени сили

(ВИДЕО) ПЕТАРДИ, ТРУБИ, ПРОСЛАВИ НА УЛИЦИТЕ: Косово добива вооружени сили

Зошто денес е „ДЕН Д“ за војската на Косово ?

Зошто денес е „ДЕН Д“ за војската на Косово ?

(ФОТО) Косовска Митровица осамна со српски знамиња

(ФОТО) Косовска Митровица осамна со српски знамиња

(ВИДЕО ВО ЖИВО) УНГАРИЈА НА НОЗЕ: Се протестира против Орбан и контроверзниот закон

(ВИДЕО ВО ЖИВО) УНГАРИЈА НА НОЗЕ: Се протестира против Орбан и контроверзниот закон

ИНОВАЦИЈА: Студенти создадоа паметен тепих

ИНОВАЦИЈА: Студенти создадоа паметен тепих