23 Мај, 2019
0.0360

Мицотакис: Изјавите на Заев за изучување на македонски јазик во Грција се неприфатливи

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2018

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија, Кирјакос Мицотакис, уште еднаш повтори дека Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа и повика истото да го сторат и другите партии и пратеници, јави дописничката на МИА од Атина.

„Само еден начин постои за да го ограничиме опсегот на националната штета: Договорот од Преспа да не се ратификува во грчкиот Паралмент. Повторувам на најкатегоричен начин: Нова демократија ќе гласа против договорот и ги повикуваме сите партии и сите пратеници да го сторат истото. Впрочем, ова е барањето на големото мнозинство грчки граѓани“, вели Мицотакис.

Причина за денешната изјава на лидерот на Нова демократија се текстовите објавени во грчите медиуми, кои  пренесуваат изјава на македонскиот премиер Зоран Заев во која тој рекол дека „со Договорот од Преспа се отвора можност македонскиот јазик да се изучува во Грција”.

Мицотакис вели дека изјавите на Заев за изучување на македонски јазик во Грција се неприфатливи. Но, според него тие беа очекувани од самата содржина на договорот. 

„На најјасен начин го потврдуваат она што Нова демократија го кажа од прв момент, дека признавањето на наводен македонски јазик и националност, ја отвора Пандорината кутија за оживување на сите историски неточни иредентистички барања на Скопје“, вели Мицотакис. 

Тој додава дека Заев има секаква причина да слави за она што е договорено, но “Ципрас останува безгласен пред резултатите на неговата политика”. 

Можеби ќе ве интересира

„Вашингтон пост“: ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни

„Вашингтон пост“: ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни

НЕВЕРОЈАТЕН СКОК ВО РЕГИОНОТ: Квадрат чини 5.000 евра

НЕВЕРОЈАТЕН СКОК ВО РЕГИОНОТ: Квадрат чини 5.000 евра

ДОШЛЕ ПО РАБОТА: Се создаде бразилска колонија во регионот?

ДОШЛЕ ПО РАБОТА: Се создаде бразилска колонија во регионот?

Илир Мета објасни дали е потребно обединување на Албанците

Илир Мета објасни дали е потребно обединување на Албанците

(ВИДЕО) Борисов го извози Ципрас во џип: Го поздравија населението каде што ќе поминува интерконекторот за гас

(ВИДЕО) Борисов го извози Ципрас во џип: Го поздравија населението каде што ќе поминува интерконекторот за гас

АКО ЛЕТУВАТЕ ВО ЦРНА ГОРА: Ова се цените на лежалка, кафе, брза храна

АКО ЛЕТУВАТЕ ВО ЦРНА ГОРА: Ова се цените на лежалка, кафе, брза храна

Два силни земјотреси на Балканот

Два силни земјотреси на Балканот

Опасен криминалец се крие во соседството

Опасен криминалец се крие во соседството

За 16 месеци исчезнале над 400 деца

За 16 месеци исчезнале над 400 деца