14 Декември, 2019
0.0196

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2019

Јужниот сосед ќе помогне за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ.

„Грција е влијателна земја во ЕУ и побарав да помогне за да добиеме датум за почеток на преговорите“, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис. 

Заев добил позитивен одговор од Мицотакис дека ќе се бори за ЕУ интергациите на Македонија.

Имплементацијата на Преспанскиот договор била една од темите за кои разговарале со Мицотакис, но и за граничните премини, за меѓународната експертска група која треба да продолжи со разговорите за да ги најде прифатливите решенија за двете страни.

Премиерот Зоран Заев попладнево се сретна со поранешниот градоначалник на Солун, Јанис Бутарис.

„Добрите пријатели на нашата земја остануваат посветени на одржување и продлабочување на пријателските односи меѓу Северна Македонија и Грција. Секоја средба со поранешниот градоначалник на Солун Бутарис носи нешто ново. Ме извести дека идната недела ќе посети неколку градови во нашата земја како дел од програмата за поврзување на градовите од двете земји. Се согласивме дека секоја бизнис-инвестиција е инвестиција во пријателството за подобра заедничка иднина за граѓаните на двете земји“, објави Заев на Фејсбук.

Заев учествува на самит во Солун, и ќе се сретне и со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Според најавите, зајакнувањето и имплементација на договорите со Грција и Бугарија ќе бидат во фокус на меѓупремиерските состаноци. 

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oбид за киднапирање на ќерка на пратеник, не стивнуваат реакциите за јазикот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oбид за киднапирање на ќерка на пратеник, не стивнуваат реакциите за јазикот

Расте отпорот кон корупцијата, но исто така и песимизмот

Расте отпорот кон корупцијата, но исто така и песимизмот

За Пендаровски македонскиот јазик е факт, додека Ангелов кажа кој е официјалниот став на Софија

За Пендаровски македонскиот јазик е факт, додека Ангелов кажа кој е официјалниот став на Софија

На ќерка ми три пати и наредиле да влезе во автомобилот - кои се двајцата што го вознемирија семејството на пратеникот

На ќерка ми три пати и наредиле да влезе во автомобилот - кои се двајцата што го вознемирија семејството на пратеникот

Меѓународен семинар за македонски јазик до БАН: Недолично е да се негира македонистиката

Меѓународен семинар за македонски јазик до БАН: Недолично е да се негира македонистиката

Заев: Петте илјади амандмани и ако се од ДУИ - се „ту мач“, ќе анализираме колку е одржлива коалицијата

Заев: Петте илјади амандмани и ако се од ДУИ - се „ту мач“, ќе анализираме колку е одржлива коалицијата

Претседателот на Судскиот совет смета дека Законот за јазиците е неприменлив

Претседателот на Судскиот совет смета дека Законот за јазиците е неприменлив

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Одгледувачите на канабис ги молат пратениците - побрзајте со законот, трупаме загуби

Одгледувачите на канабис ги молат пратениците - побрзајте со законот, трупаме загуби