13 Ноември, 2019
0.0221

Мицотакис: Нема да ја внесувам Грција во авантури поради Преспанскиот договор

Објавено во: Балкан 23 Октомври, 2019

Сè уште верувам дека Договорот од Преспа беше негативен договор за нашата земја, но нема да ја изложувам Грција на авантури, рече грчкиот премиерот Киријакос Мицотакис за време на неговата официјална вечера со културното друштво во Солун и се осврна на европската перспектива на Македонија и Албанија.

„Грција е за европскиот пат на Западен Балкан, не само затоа што таа ја претвора перспективата во фактор на стабилност во регионот, туку и затоа што таа е демократска лост за неопходна модернизација на нашите соседи и за решавање на нашата билатерални прашања “, рече тој. 

Мицотакис додаде дека сè уште верува дека Преспанскиот договор бил негативен договор за Атина. 

„Јас гласав против, но искрено ги предупредував Грците што значеше неговиот потпис.  Јас нема да ја изложам земјата на авантури. Без да ризикуваме најмала дестабилизација, внимателно ќе ги следиме обврските на соседите, почитувањето на соседите кон нивните обврски. И очигледно, првото е заштита на македонските производи. Ова е она што денес го диктираат реализмот, вистинскиот патриотизам“, наведе Мицотакис.

Во врска со Албанија, тој го постави прашањето за почит кон грчкото малцинство и неговите права.

„Како и со сите, со Албанија, ние бараме добрососедски односи. Сепак, предуслов за да се отвори во одреден момент европскиот пат на Албанија е да го почитува грчкото малцинство и неговите права“, смета Мицотакис.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи