22 Август, 2019
0.0192

Михајлоска за Фактор: Изјавата на премиерот нема оправдување

Објавено во: Македонија 14 Август, 2019

По повод изјавата на премиерот Заев која денеска е во центар на вниманието, Фактор контактираше експерти од областа на комуникациите.

Магистерот по комуникации и менаџер за стратешки комуникации во Image PR агенцијата за односи со јавност и комуникациски менаџмент Магдалена Михајлоска вели дека добрата изјава секогаш треба да биде кратка, јасна и концизна а јавните функционери мора да бидат подготвени и да знаат каква порака праќаат до јавноста.

Михајлоска потенцира дека изјавата на премиерот е несоодветна и избрзана.

„Јавните функционери кога даваат изјава мора да бидат добро подготвени и да знаат точно какви пораки сакаат да пратат до јавноста. Добрата изјава е секогаш кратка, јасна и концизна. Така нема да има потреба од извинување или дообјаснување. Изјавата на премиерот Зоран Заев е избрзана и несоодветна од повеќе аспекти. Прво, секоја изјава која треба да се дообјаснува еден час откако е дадена, носи политичка штета. Второ,  лично етикетирање на лица кои вршат дејности од јавен интерес како што се новинарите е недозволиво. Имено, новинарите во интерес на јавноста пишуваат за различни процеси во општеството со цел да бидат коректив. Добар новинар е критичар на секоја власт. Од друга страна одговор на секој јавен функционер кон новинар мора да биде единствено аргумент, факт, а не лични и субјективни ставови. И трето, нивото на говор мора да биде соодветно“, вели Михајлоска додавајќи дека за користењето на жаргони кои навредуваат еден дел од граѓаните нема оправдување“.

Можеби ќе ве интересира

Јанева со полициско комбе стигна во Шутка

Јанева со полициско комбе стигна во Шутка

Русковска: Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу

Русковска: Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу

Катица Јанева оди во Шутка, доби 30 дена притвор

Катица Јанева оди во Шутка, доби 30 дена притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица приведена, се офајдила со мебел, партиите бараат одговорност

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица приведена, се офајдила со мебел, партиите бараат одговорност

Груби потсети како државата ќе се избори со тенденциозно нарачана селективност

Груби потсети како државата ќе се избори со тенденциозно нарачана селективност

Дали Брзата помош пред Кривичен е повикана поради Јанева?

Дали Брзата помош пред Кривичен е повикана поради Јанева?

Aдвокатот на Јанева тврди дека таа е жртва

Aдвокатот на Јанева тврди дека таа е жртва

Голем пожар им се заканува на куќите во делчевско Бигла

Голем пожар им се заканува на куќите во делчевско Бигла

Почина мајката на Јанева, дали тоа ќе влијае на одредувањето притвор?

Почина мајката на Јанева, дали тоа ќе влијае на одредувањето притвор?