19 Септември, 2020
0.0284

МИЛА ЦАРОВСКА ДО АПАСИЕВ: Кај тебе се гледа омраза кон жените, но нас ќе не има уште повеќе во политиката

Објавено во: Македонија 11 Август, 2020

Не стивнуваат реакциите од социјалдемократите кон Димитар Апасиев, кој изрече навредливи зборови кон вицепремиерката во заминување Радмила Шекеринска.

Вивепремиерката Мила Царовска му порача дека жените, кон кои тој со својот пост покажал навреда, ќе ги има уште повеќе и ќе бидат помоќни во политиката.

„Во постот на Апасиев со кој директно ја
навредува другарката Радмила Шекеринска се гледа омраза кон жените воопшто, а уште појасно се гледа омразата кон жените кои се активни и гласни во политичкото делување.

Тој со ова ја покажа својата "свежина" што ја внесува на политичката сцена. Ова е она што најмалку му беше потребно на македонското Собрание. 

Ние му порачуваме дека жени во политика кои се моќни има и ќе нѐ има уште повеќе. Политичари кои уште неседнати во фотељите покажаа агресија и недостоинство под секое ниво уште повеќе нѐ охрабруваат да дејствуваме заедно!
Доаѓаме уште помоќни и уште повеќе...“, напиша неодамна Царовска на фејсбук., како порака од СДСМ Жени.  

Еве што напиша Апасиев вчера, по одбележувањето на 19 -годишнината од случувањата на Карпалак. 

Со ова предизвика жестоки реакции на осуда на социјалните мрежи, но имаше и такви кои го бранеа. 

А вчера, пак, Апасиев се спореди со Фидел Кастро и порача дека нема да влезе во влада со партија која има дамки во своето работење. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик

НОВ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - осуммина починаа, 144 новозаболени

НОВ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - осуммина починаа, 144 новозаболени

Официјално: Поранешниот директор на Телеком и Оне Вип заменик-министер за финансии, новинарот Димитровски во локална самоуправа

Официјално: Поранешниот директор на Телеком и Оне Вип заменик-министер за финансии, новинарот Димитровски во локална самоуправа