12 Декември, 2019
0.0264

Мила Царовска: Просечната пензија во 2020 ќе биде 15.500 денари

Објавено во: Економија 13 Ноември, 2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска објави дека следната година просечната пензија во Македонија ќе изнесува 15.500 денари.

Оваа пресметка следува откако вчера премиерот Зоран Заев најавувајќи го државниот буџет за 2020 потврди дека пензиите ќе пораснат од 700 до 730 денари за следната година. Со индексацијата ќе има дополнителни 120 до 130 денари, или вкупно меѓу 850 и 900 денари.

- Порастот на пензиите одкако сме дојдени на власт ќе изнесува 1.746 денари до следната година. Мора да кажеме дека ова покачување не е некое ад-хок покачување кое што нема други економски показатели кои што покажуваат дека пензиите треба да растат, рече Царовска на прес-конференцијата.

Во 2019 просекот бил 14.598, додека во 2018 изнесувал 13.754 денари.Можеби ќе ве интересира

Да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бугарските бизнисмени

Да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бугарските бизнисмени

Формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу Македонија и Бугарија

Формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу Македонија и Бугарија

УТРИНСКИ ФОКУС: Кои прилепски фирми ги прават најголемите пари

УТРИНСКИ ФОКУС: Кои прилепски фирми ги прават најголемите пари

Во Пробиштип денес се отвора инвестиција од 15 милиони евра

Во Пробиштип денес се отвора инвестиција од 15 милиони евра

Кој е најербап во Прилеп?

Кој е најербап во Прилеп?

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

Уште пред да влезе во сила, Законот за пазарџии заврши „неславно“

Уште пред да влезе во сила, Законот за пазарџии заврши „неславно“

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари