14 Јуни, 2021
0.0308

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Објавено во: Македонија 18 Мај, 2021

Македонските учебници по историја предизвикаа кавга меѓу бугарскиот европарламентарец Ангел Џамбаски  и хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. 

Претседателот на Хрватска ја обвинил Софија дека се меша во внатрешните работи на Северна Македонија, дека сака да  нанесе штета и да ја понижи.

Џамбаски тврди дека тие сакаат во учебниците да има вистина. Вели дека се работи за уште една антибугарска кампања и намерна провокација.  Рече дека токму хрватскиот претседател се меша во внатрешните работи на Бугарија. 

„И јас сум огорчен од фактот дека една членка на ЕУ ја напаѓа друга и зазема силно страна во спор во кој не е вклучен“, напиша Џамбаски.

Милановиќ вчера во текот на одржувањето на состанокот во рамките на процесот Брдо-Бриони кај Крањ рече дека не се сите земји на исто ниво во текот на преговорите за пристапување во ЕУ, а за Северна Македонија рече дека е во „невозможна позиција“. Тој рече дека станува збор за некои услови кои Бугарија и ги поставува на Северна Македонија во поодминатата фаза од европскиот пат. Засега нема напредок во преговорите меѓу Македонија и Бугарија. Бугарија нема намера да го тргне ветото за почеток на преговори. 

Можеби ќе ве интересира

Се стресе Грција, но и Македонија

Се стресе Грција, но и Македонија

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија