21 Октомври, 2021
0.0259

Милановиќ кажа дека Вучиќ бил воен хушкач

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2021

Вучиќ е горд на својата улога во војната, вели хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. 

Милановиќ изјави вчера во Њујорк дека неговиот српски колега Александар Вучиќ поттикнувал војна и веројатно е горд на таа улога. Милановиќ во вчерашниот говор на универзитетот Колумбија кажа дека Вучиќ бил воен хушкач. 

„Тука се лееше крв, се палеше, се убиваше, а некои луѓе го поттикнуваа тоа. Мислам дека Вучиќ е горд на тоа што го правел. Тоа е нешто што треба да се констатира повремено, особено кога некој испраќа на дневна основа некакви свои политички холограми, портпароли и хушкачи да зборуваат сè што ќе им падне на памет во негово име. Тоа е валкано и методолошки евтино“, кажа Милановиќ.

Вучиќ изјави дека Милановиќ зборува такви работи за него, „плитки и ниски навреди“, бидејќи Хрватска е љубоморна на економскиот успех на Србија.

Милановиќ е еден од најглупавите хрватски политичари, кажа српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка