19 Јуни, 2019
0.0221

Миленко Неделковски можно е да одговара за уште едно кривично дело

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2019

На водителот Миленко Неделковски му се заканува уште едно кривично дело, иако веќе му се суди за говор на омраза.

Од судот информираат дека за време на судењето, одбраната побарала да се снима сведочењето на Неделковски со камера. Ова е овозможено во согласност со законот, но ден откако цедето со снимката е предадено на одбраната на Неделковски,тоа се појавило на порталот Инфомакс.

Од судот велат дека записите од рочиштата се само за користење на странките и не смеат да се објавуваат. Тоа е казниво со затвор од 3 месеци до 5 години.

За случајот е информирано обвинителството и судот очекува да биде утврдена кривична одговорност.

Можеби ќе ве интересира

Пожар го уништи основното училиште „Страшо Пинџур“ во Штип

Пожар го уништи основното училиште „Страшо Пинџур“ во Штип

САД: Охрабрени сме што ЕУ ќе донесе одлука за отворање на пристапни преговори за Северна Македонија

САД: Охрабрени сме што ЕУ ќе донесе одлука за отворање на пристапни преговори за Северна Македонија

АНКЕТА: За колку проценти му „бега“ ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ?

АНКЕТА: За колку проценти му „бега“ ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ?

Иванка Василевска: Со задоволство го прифаќам разрешувањето од Пендаровски, датум за милион години

Иванка Василевска: Со задоволство го прифаќам разрешувањето од Пендаровски, датум за милион години

За упис во скопска гимназија за 285 слободни места се јавиле 330 со сите петки

За упис во скопска гимназија за 285 слободни места се јавиле 330 со сите петки

Димитров: Во октомври ниту една земја-членка на ЕУ нема да има оправдување

Димитров: Во октомври ниту една земја-членка на ЕУ нема да има оправдување

Поранешен градоначалник на Велес ќе одговара за злоупотреба на службената положба

Поранешен градоначалник на Велес ќе одговара за злоупотреба на службената положба

Заев го демантира Милошоски: Прв пат слушам за тие седум земји

Заев го демантира Милошоски: Прв пат слушам за тие седум земји

Претседателот Пендаровски побара разрешување на Иванка Василевска

Претседателот Пендаровски побара разрешување на Иванка Василевска