16 Октомври, 2019
0.0200

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја

Објавено во: Свет 08 Октомври, 2019

Компанијата „Пацифик гас и електрисити“ соопштила дека оваа недела речиси два милиони луѓе близу 30 окрузи во Калифорнија би можеле да останат без струја.

Како што се наведува, без струја ќе останат поради силниот и сув ветер кој се заканува да предизвика пожари.

Компанијата соопштила дека струјата ќе ја исклучи од претпазливост во среда и ги повикала жителите и фирмите да се подготват да бидат без струја дури седум дена.

Струјата ќе биде исклучена и во 67 школи, пренесе СиЕнЕн.

Наведената компанија соопштила дека е „можно“ опремата на таа компанија за дистрибуција на електрична енергија да го предизвикала еден од најсмртоносните пожари во Калифорнија е одговорна за пожар во кој загинале 85 луѓе.

Истрагата на калифорниското Одделение за шумарство и заштита од пожари утврдила дека таа компанија е одговорна за пожарот во кој загинале 85 луѓе.

Метеоролозите најавиле дека во среда ќе почнат да дуваат силни, разорни ветрови, кои, покрај ниската влажност би можеле да го рашират огнот.

Да потсетиме, американската држава Калифорнија е најбогата област на планетата.

Можеби ќе ве интересира

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција