24 Февруари, 2020
0.0165

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

Објавено во: Балкан 13 Февруари, 2020

Босанските Срби се заканија дека ќе се отцепат од БиХ. 

Република Српска ќе ја напушти БиХ, ни САД нема да нѐ сопрат, изјави српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик. 

Тој вели дека БиХ нема да постои на пролет следната година доколку не се врати на дејтонските позиции.

„Сметаме дека Дејтонскиот договор е урнат, пред сѐ со интервенција на меѓународниот фактор“, им кажа Додик на новинарите во источно Сараево. 

Тој вели дека се тргнати на пат од кој нема враќање. 

Претставници на Република Српска ќе го стопираат донесувањето одлуки во заедничките институции сè додека не се донесе новиот закон за Уставниот суд, најави вчера претседателката Жељка Цвијановиќ.

И претходно во повеќе наврати, властите во Република Српска најавуваа дека сакаат отцепување од БиХ. Тие тврдеа дека не можат да бидат политички заложници на Сараево. 

Можеби ќе ве интересира

НАПОЛНИЛЕ 12 КИЛОГРАМИ ХЕРОИН ВО АВТОМОБИЛ - ги фатиле во Црна Гора

НАПОЛНИЛЕ 12 КИЛОГРАМИ ХЕРОИН ВО АВТОМОБИЛ - ги фатиле во Црна Гора

ЌЕ ГИ УКИНЕ ТАКСИТЕ ЗА СРБИЈА - косовскиот премиер Курти дал ветување

ЌЕ ГИ УКИНЕ ТАКСИТЕ ЗА СРБИЈА - косовскиот премиер Курти дал ветување

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?