14 Октомври, 2019
0.0162

Милош Земан има две причини да го повлече признавањето на Косово

Објавено во: Свет 12 Септември, 2019

Вчера најави, а денес чешкиот претседател Милош Земан објасни дека за идејата за повлекување на признавањето на Косово има два аргументи. 

Првиот е фактот дека Пратеничкиот дом на чешкиот парламент во минатото усвои резолуција во која ја повика чешката влада да не го признава Косово, а тогашната влада на премиерот Мирек Тополанек тоа не го почитуваше. 

„Вториот аргумент е тоа што Хашкиот трибунал се занимава со злосторствата извршени на косовска територија. Мора да признаете дека ако водечки политичари на чело на премиерот се под истрага за воени злосторства, тоа е нешто друго од тоа кога би биле под истрага за економски криминал. Претпоставувам дека на состанокот ќе се обидам да ги применам тие аргументи а дали тоа ќе ми успее или, тоа е животот“, изјави денес Земан.

Тој додаде дека на самитот на претседателите на земјите од Вишеградската група и западниот Балкан на почетокот на октомври во Прага намерно не го поканил претседателот на Косово Хашим Тачи, а го поканил српскиот претседател Александар Вучиќ.

Земан рече дека царините од 100 отсто на српската стока сигурно не е чекор со кој косовските власти покажуваат дека би прифатиле компромис.

Премиерот на Чешка Андреј Бабиш изјави дека е спремен да дебатира со претседателот за евентуално откажување на Чешка од признавањето на Косово.

На неговата најава не се рамнодушни косовските власти. 

Бедека косовски претставници нема да патуваат во Чешка баш поради најавата на Земан, а денеска косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, посочи дека поради изборни ангажирања, тој нема да присуствува на Самитот во Чешка.

Tринаесет држави го повлекле признавањето на Косово, а уште десет може да го сторат истото. 

Можеби ќе ве интересира

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Ќе дојдеш ли на Мастер Муабет?

Ќе дојдеш ли на Мастер Муабет?

Над 15 цивили убиени: Турската војска напаѓа во Сирија

Над 15 цивили убиени: Турската војска напаѓа во Сирија

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја