07 Јули, 2020
0.0325

ШТО ИМА ВО БОМБАТА НА МИЛОШОСКИ - тврди дека Заев договарал одлуки со Врховен суд

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2020

Пратеникот Антонио Милошоски објави аудио снимка, на која, како што тврди, се покажува како премиерот грубо се меша во судската власт и во специјалното јавно обвинителство.

Тој вели дека од снимката се слуша како Заев бил во дослух со поранешната обвинителка Јанева за сите нејзини одлуки. 

Милошоски ја пушти бомбата, заедно со транскрипт од разговорот, која, како што вели, ја добил од свиркач кој му кажал дека се работи за снимка со висок материјален интерес.

„Заев како премиер во присуство на други лица дава експлицитно јавен исказ дека договарал одлуки со Врховниот суд, што е мешање во судкта власт и флагрантно кршење на законте. Бил во тесна врска со Катица Јанева која не можела да настапува самоволно. Јасно се гледа зошто му се брзаше на нелегален начин да се донесе законот за јавно обвинителство“, рече Милошоски.

Според него, по ваков материјал Заев треба да биде приведен или викнат на распит

„Заев и Јанева биле во содејство на блиски соработници за секоја нејзина одлука. Тој бил и Врховен судија и специјален обвинител“, тврди пратеникот.

Можеби ќе ве интересира

КАКО УСПЕАЛ ДА ГИ СОБЕРЕ - дури 211 мигранти откриени во едно возило

КАКО УСПЕАЛ ДА ГИ СОБЕРЕ - дури 211 мигранти откриени во едно возило

Најголем проблем играњето на свадба: Комисијата за заразни болести не дава препорака за организирање веселби

Најголем проблем играњето на свадба: Комисијата за заразни болести не дава препорака за организирање веселби

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

МВР: 444 прекршоци за неносење маски

МВР: 444 прекршоци за неносење маски

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет