22 Ноември, 2019
0.0206

Минималната плата „рипна“ на 14.500 денари

Објавено во: Економија 15 Октомври, 2019

Минималната плата рипна за две илјади денари, или, од 12.507 денари колку што досега изнесуваше, таа во иднина ќе биде 14.500 денари. 

Ова денеска го соопшти премиерот Зоран Заев, кој најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата на 14.500 денари.

„Во 2017 година ја зголемивме минималната плата за 3.500 денари, и досега изнесуваше 12.507 денари. Сега ја зголемуваме дополнителни 2.000 денари и ќе изнесува 14.500 денари“, изјави премиерот Заев на заедничката прес конференција во Владата, заедно и со претставници на бизнисот.

Потеницра дека до крајот на мандатот се надева дека ќе ја постогнат целта минималната плата да достигне 16.000 денари, а просечната 30.000 денари.

Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија рече дека ова е исправен чекор, бидејќи следува по долг период депресирани лични примања. 

„Има противници во нашите редови кои тоа нема да можат да го остварат, тоа се трудоинтензивните дејности, затоа треба да биде проследено со сет на мерки за да им помогнеме“, рече Азески. 

Ангел Димитров, претседател на Организација на работодавачи, рече дека ќе има затворање на компании, помалите ќе одат во поголемите.

Вицепремиерот Кочо Анѓушев вели дека не очекува да има многу такви компании. 

„Минималната плата е заштита на најзагрозените категории и не е тоа нешто со кое правиме притисок врз компаниите, напротив ние се обидуваме да им помигнеме со две мерки, прво со субвенционирање на придонесите на овој раст, и преку Законот за финансиска поддршка“, вели Анѓушев. 

Можеби ќе ве интересира

Сами ќе бираме од каде да купиме најевтина струја - преку алатката Switch.mk

Сами ќе бираме од каде да купиме најевтина струја - преку алатката Switch.mk

Колку К-15 треба да земете до крај на годинава

Колку К-15 треба да земете до крај на годинава

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

Кој заработува од сириската нафта?

Кој заработува од сириската нафта?

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“