01 Април, 2020
0.0231

Министерот за дијаспора тврди дека таа не е повеќе блиска со ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2020

Министерот за дијаспора Едмонд Адеми вели дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска доживеала чист дебакл на организираната средба со дијаспората.

Тој на својот фејсбук профил објави и фотографии, кои, според него, тоа го докажуваат.

„Дијаспората навистина е значаен и нераздвоен дел од нашата држава, но не и за ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата во стечај имаше на располагање повеќе од десет години да покаже конкретни политики со цел интензивирање на соработката помеѓу државата и дијаспората, но наместо тоа, дијаспората од страна на ДПМНЕ беше третирана исклучиво како пропагандна и политичка машинерија.

За жал на ДПМНЕ, а за среќа на државата, нашата дијаспора веќе го препознава тоа. Со празни зборови и ветувања повеќе не се добива довербата на дијаспората“, пишува адеми.

Според Адеми, дијаспората во изминатите две и пол години препознала драстична позитивна промена во процесот на соработка помеѓу државата и дијаспората.

„Нашата дијаспора ја препозна силната волја на СДСМ за интензивирање на соработката помеѓу државата и дијаспората. Нашата дијаспора го препозна систематскиот пристап кон дијаспората, преку понуда на конкретни мерки од значење за дијаспората. Токму затоа, оваа партија во стечај нема повеќе што да бара во дијаспората“, пишува Адеми.

Можеби ќе ве интересира

На Клиниката за гинекологија во Скопје една родилка позитивна на Ковид 19

На Клиниката за гинекологија во Скопје една родилка позитивна на Ковид 19

Чулев не присуствувал на Советот за безбедност поради исцрпеност

Чулев не присуствувал на Советот за безбедност поради исцрпеност

Спасовски: Нови мерки на ограничувања ако не се почитуваат сегашните

Спасовски: Нови мерки на ограничувања ако не се почитуваат сегашните

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентиран сетот економски мерки, а од коронавирусот починаа уште две лица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентиран сетот економски мерки, а од коронавирусот починаа уште две лица

Пензионер починал во самоизолација во Битола

Пензионер починал во самоизолација во Битола

Емил Димитриев: Полската болница ја обезбедивме ние во 2012

Емил Димитриев: Полската болница ја обезбедивме ние во 2012

Пендаровски: Не постои светски експерт кој може да каже кога ќе биде пикот

Пендаровски: Не постои светски експерт кој може да каже кога ќе биде пикот

Пендаровски: Ни претстои тежок период и треба да се намалат штетите по економијата

Пендаровски: Ни претстои тежок период и треба да се намалат штетите по економијата

ФИЛИПЧЕ БУДНО ЈА СЛЕДИ СОСТОЈБАТА: Ќе има ли карантин и за Куманово?

ФИЛИПЧЕ БУДНО ЈА СЛЕДИ СОСТОЈБАТА: Ќе има ли карантин и за Куманово?