03 Октомври, 2023
0.0234

Министерот за одбрана на Украина вели дека Третата светска војна веќе започнала!

Објавено во: Свет 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека Третата светска војна започнала и доколку Русија ја преземе Украина, следни ќе бидат други европски земји. Резников ова го изјави во интервју за британскиот медиум Скај њуз, кога го прашаа која е неговата порака до НАТО во овој момент.

Олексеј Резников вели дека нема смисла да се обидуваме да не ги ескалираме тензиите со Русија, бидејќи војната е веќе тука. Вели дека Третата светска војна почнала на 24 февруари годинава.

- Не плашете се, бидејќи ние сме првото бојно поле во оваа војна. Ве молиме не се чувствувајте уморни. Продолжете со поддршката. Не плашете се да направите ново ниво на ескалација со Русите, бидејќи апсолутно искрено, Третата војна започна на 24 февруари годинава - изјави Резников за Sky News.

На овонеделниот самит на НАТО во Мадрид, алијансата донесе некои клучни одлуки за вооружувањето поради загриженоста за ескалација, што беше најголемото подобрување на нејзиното воено присуство во Европа од крајот на Студената војна.

Водачите на НАТО се согласија да ги зголемат своите војници на повеќе од 300.000 и да ги стават во готовност и да ја зајакнат својата европска одбрана со дополнителни сили, повеќе оружје, подобрени воздушни сили и нова опрема.

- Овој преседан е многу важен за нас бидејќи значи дека е можно ново членство - рече Резников, мислејќи на членството на Шведска и Финска во НАТО.

Турција се откажа од ветото на барањата на Финска и Шведска за членство во НАТО, па двете земји наскоро ќе бидат додадени во алијансата - потег што ги зголеми тензиите со Москва. Рускиот претседател Владимир Путин рече дека „на ист начин ќе одговори“ на нивното членство во НАТО.

- Третата светска војна веќе започна на 24 февруари годинава. Нема да се откажеме. Ние сме соседи, а луѓето кои живеат во Русија ќе имаат синови, ќерки, внуци... Ја уништивте оваа комуникација меѓу двете земји во следните 50 години - рече министерот за одбрана.

Резников изјави за Sky News дека Украинците и Русите имаат „различни вредности“.

„Мораме да го спасиме нашиот народ. Мора да акумулираме сили за контранапад и повеќе оружје од нашите партнери. Имаме храброст и желба. Сигурен сум дека ќе победиме во војната. Сите украински војници сакаат да ја ослободат нашата територија до границите. Мислам, нашите меѓународно признати граници, тие ги вклучуваат Крим, Доњецк и Луганск и ние ќе го направиме тоа, но ни треба време и повеќе оружје од нашите партнери“, рече тој во видео интервју.

Фото: Принскрин/ Sky News 

Можеби ќе ве интересира

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда