16 Јули, 2019
0.0197

МИР НА СТАКЛЕНИ НОЗЕ: Две земји си разменија гранати

Објавено во: Свет 06 Март, 2019

Нови тензии на граница меѓу Индија и Пакистан. 

Индиските и пакистанските војници денеска повторно ги гранатираа воените позиции, но и села лоцирани покрај границата во регионот Кашмир.

Двете војски, меѓусебно се обвинуваат која прво почнала со пукањето и гранатирањето. Извештаи за евентуални жртви засега нема.

Тензиите помеѓу нуклеарните сили Индија и Пакистан  растат, особено по минатонеделните инциденти, кога беа соборени неколку воени авиони на двете страни над спорната област Кашмир. САД, Кина и другите светски сили ги повикаа двете земји на воздржаност, стравувајќи од поголем конфликт помеѓу Њу Делхи и Исламабад, кој може сериозно да ја загрози глобалната безбедност.

Најновите информации од теренот говорат дека имало и поморски инцидент помеѓу Индија и Пакистан, во кој наводно индиска подморница навлегла во пакистанските територијални води.

Пред неколку дена беа убиени четири лица. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА ВО МУМБАЈ:Се сруши станбена зграда, има загинати и повредени

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА ВО МУМБАЈ:Се сруши станбена зграда, има загинати и повредени

Асанж нема да биде екстрадиран во Америка

Асанж нема да биде екстрадиран во Америка

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него