24 Април, 2019
0.0239

МИР НА СТАКЛЕНИ НОЗЕ: Две земји си разменија гранати

Објавено во: Свет 06 Март, 2019

Нови тензии на граница меѓу Индија и Пакистан. 

Индиските и пакистанските војници денеска повторно ги гранатираа воените позиции, но и села лоцирани покрај границата во регионот Кашмир.

Двете војски, меѓусебно се обвинуваат која прво почнала со пукањето и гранатирањето. Извештаи за евентуални жртви засега нема.

Тензиите помеѓу нуклеарните сили Индија и Пакистан  растат, особено по минатонеделните инциденти, кога беа соборени неколку воени авиони на двете страни над спорната област Кашмир. САД, Кина и другите светски сили ги повикаа двете земји на воздржаност, стравувајќи од поголем конфликт помеѓу Њу Делхи и Исламабад, кој може сериозно да ја загрози глобалната безбедност.

Најновите информации од теренот говорат дека имало и поморски инцидент помеѓу Индија и Пакистан, во кој наводно индиска подморница навлегла во пакистанските територијални води.

Пред неколку дена беа убиени четири лица. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица