22 Октомври, 2019
0.0184

Мира Марковиќ зад себе оставила тестамент од кој се плашат многумина: Каква тајни на Милошевиќ има во него?

Објавено во: Балкан 16 Април, 2019

Мирјана Марковиќ оставила зад себе пишан материјал, некаков вид тестамент, а тие  белешки моментално се наоѓаат во рацете на нејзините адвокати.

Како се дознава од семејството на пријателите на вдовицата на Милошевиќ, кои редовно ја посетуваа во Москва, некои од документите требало да бидат преточени во третиот дел на мемоарпт „Таков го знам“,  додека делот се однесува на имотот и начинот на кој се распределува по смртта на Мира. Посебно интересни белешки би можеле да бидат интересни, оние кои се еден вид политички завет, во кој пишувала за луѓето од нејзиното и соседство на Слободан, кои ги предадоа, кои ги искористија деведесеттите години и заработија милиони марки а сосема можно каде што тие пари завршиле. Тоа е сосема сигурно, поради овие документи многу луѓе треперат во Србија.

Марковиќ почина во неделата во Русија од пневмонија по четири операции, кои што следеле по нејзиното кршење на раката. Како што велат нејзините пријатели, таа напишала некои белешки за објавување по нејзината смрт.

Долгогодишен соработник на Мира и, како што вели самиот нејзин пријател, Драган Радевиќ, претседател на Здружението "Слобода", тврди дека дел од пишаниот материјал ќе го види светлото на денот во блиска иднина.

Можеби ќе ве интересира

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија