19 Април, 2024
0.5173

МИСЛЕЛА ДЕКА СЕ ДОПИШУВА СО ПОЗНАТ ТУРСКИ ГЛУМЕЦ ПА ОСТАНАЛА БЕЗ 10 ИЛЈАДИ ЕВРА - внимавајте од романтичните измамници

Објавено во: Балкан 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Измамниците бараат жртви на Интернет и за да остварат незаконска финансиска корист, користат различни методи на измама, па дури и изразуваат љубов.

Полицијата во Пула истражува измама на 49-годишна жена која е оштетена за неколку илјади евра откако на социјална мрежа запознала маж кој и се претставувал како турски актер и извесно време се допишувала со него, пред да заклучи дека била измамена, извести полицијата во вторникот.

Откако мажот ја добил нејзината доверба, побарал од неа да му плати пари, ветувајќи и љубов.

Оштетената во периодот од 6 декември минатата година до 25 јануари годинава му уплатила повеќе од десет илјади евра на неколку сметки, а таа сфатила дека била измамена кога ФБИ наводно ја контактирал од лажен мејл адреса со барање за дополнителна исплата на средства и случајот го пријавила во полиција.

Со цел да се избегнат вакви настани, полициската управа на Истра ги предупредува граѓаните да бидат внимателни при комуникацијата на социјалните мрежи и страниците за запознавање.

Измамниците бараат жртви на Интернет и за да остварат незаконска финансиска корист, користат различни методи на измама, па дури и изразуваат љубов.

„Сторителите на т.н романтични измамници преку комуникација изразуваат силни чувства кон жртвата, а откако ќе ја добијат нејзината доверба бараат пари, подароци или податоци за банкарска картичка.

Може да побараат и жртвата да им испрати интимни фотографии или видеа“, наведуваат од полицијата, кои ги предупредуваат граѓаните да бидат внимателни и да не споделуваат со непознати било каков материјал што би можел да ги компромитира и што сторителот би можел да го искористи за уцена.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА СРПСКА ГО НЕГИРА ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: Велат дека го подигнуваат нивото на национална свест

ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА СРПСКА ГО НЕГИРА ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: Велат дека го подигнуваат нивото на национална свест

ФОРЕНЗИЧАР ВЕРУВА ДЕКА УБИЈЦИТЕ ЈА РАСПАРЧИЛЕ ИЛИ ЗАПАЛИЛЕ ДАНКА: Деловите можеби ги однеле на 50-60 километри

ФОРЕНЗИЧАР ВЕРУВА ДЕКА УБИЈЦИТЕ ЈА РАСПАРЧИЛЕ ИЛИ ЗАПАЛИЛЕ ДАНКА: Деловите можеби ги однеле на 50-60 километри

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

ПО ПРЕБРОЕНИ 98 ОТСТО ОД ГЛАСОВИТЕ: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

ПО ПРЕБРОЕНИ 98 ОТСТО ОД ГЛАСОВИТЕ: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА ЛЕТНАТА СЕЗОНА: Црна Гора има сериозни проблеми, добро подгответе сѐ ако планирате таму на одмор

ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА ЛЕТНАТА СЕЗОНА: Црна Гора има сериозни проблеми, добро подгответе сѐ ако планирате таму на одмор

ГИ НАРЕКОА ПРИМИТИВЦИ: Босански здруженија бараат гонење на Додик и Вучиќ поради негирање на геноцидот во Сребреница

ГИ НАРЕКОА ПРИМИТИВЦИ: Босански здруженија бараат гонење на Додик и Вучиќ поради негирање на геноцидот во Сребреница

Еден од убијците на Данка Илиќ сакал да го смени адвокатот

Еден од убијците на Данка Илиќ сакал да го смени адвокатот