30 Јули, 2021
0.0191

МИСЛИ ДЕКА НЕГОВАТА ПОСЕТА БИЛА КЛУЧНА ЗА ПРЕСВРТОТ: Трамп застана на страната на Саудиска Арабија против Катар

Објавено во: Свет 07 Јуни, 2017

Американскиот претседател Доналд Трамп зеде страна во конфликтот меѓу земјите од Блискиот Исток и Катар. На Twitter тој напиша дека неговото неодамнешно патување до Саудиска Арабија "веќе се е исплатило". Таму тој искажал антиисламски говор што е го поттикнало Ријад и уште пет арапски држави да ги прекинат дипломатските односи со Катар заради поддршка за терористички групи.

"Добро е да се види дека посетата во Саудиска Арабија и средбата со кралот и 50 држави веќе се исплати. Тие рекоа дека ќе заземат цврст став во однос на финансирањето на екстремизмот и сите референци водат до Катар. Можеби тоа е почетокот на крајот на ужасот на тероризмот!", напиша Трамп на Twitter.

Катар ги негира обвинувањата. Првично емиратот излезе со став дека активностите на арапските држави се обид за државен удар. Потоа беше речено дека Доха е подготвена да разговара за проблемите кои арапските држави ги истакнуваат.

Висок функционер од Белата куќа кажа за Reuters дека Трамп имал телефонски разговор со саудискиот крал Салман, истакнувајќи ја потребата од единство во Персискиот залив.

"Неговата порака (на Трамп) беше дека ние имаме потреба од единство во регионот, за да се бориме со екстремистичката идеологија и финансирањето на тероризмот. Важно е Персискиот залив да биде обединет, за да има мир и безбедност во регионот", рече највисокиот вработен за Reuters.

Официјални лица во Вашингтон рекле за Reuters дека Вашингтон бил изненаден од одлуката на Саудиска Арабија, Бахреин, Египет и Обединетите Арапски Емирати да ги прекинат дипломатските односи со Катар и да ги затворат сите граници со емиратот. Администрацијата на Белата куќа не била известена однапред за оваа акција, вели неофицијалната информација.

Можеби ќе ве интересира

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто