29 Септември, 2023
0.0260

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Грција интензивно трага по српскиот државјанин Радован Јурачиќ, кој исчезна кога наводно со брод од Атина тргнал кон островот Кос.

Радован на 28 мај се качи во автобус кој тргна од Србија за Атина. Потоа, на 29 мај, тој требаше да се качи на патнички брод во пристаништето Пиреја со пат кон островот Кос. Но, неговото исчезнување било пријавено во организацијата „Насмевката на детето“ на 31 мај, која веднаш објавила детали за него, по барање на семејството, бидејќи постои сомнеж дека неговиот живот е во опасност.

Еден пријател требало да го чека на островот Кос, но тој тврди дека Радован никогаш не се симнал од бродот.

Сопругата на исчезнатиот Радован изјави дека разговарала со сопругот пред неговото исчезнување и дека тој звучел нормално.

- Освен кумата, во Грција немаме пријатели и роднини. Не знам што се случи со него, никогаш досега не исчезнал вака – изјавила таа.

Драгана додала дека била контактирана од Амбасадата на Србија во Грција и дека засега нема нови информации за нејзиниот сопруг.

- Во моментов се проверува дали Радован се качил на бродот, а до Телеком е испратено барање за следење на неговиот телефон - изјави таа за Телеграф.

Грчката полиција синоќа излезе со соопштение во кое се наведува дека Радован е висок 1,75 сантиметри, тежок 85 килограми, кафена коса и сиви очи. Не е познато што носел во моментот на неговото исчезнување.

Секој со каква било информација е повикан да контактира со здружението „Детска насмевка“ или со националниот центар за повици за лицата кои произлегуваат, како и со полициските станици во земјата или преку апликацијата Missing Alert.

Извор: Телеграф.рс

Можеби ќе ве интересира

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ