19 Мај, 2019
0.0181

МИСТЕРИЈА: Во село некој остава коверти со пари на граѓаните

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Робин Худ им остава коверти со пари на жители во шпанско село.

Мештаните во ова село добиваат коверти со пари во поштенските сандачиња или под вратите, а не знаат од кого се. Локалните весници веќе го нарекуваат „Робин Худ“.

Градоначалникот на Виљарамиел,  Нурија Симон вели дека минатата седмица, 15-тина лица од вкупно 800 жители на селото, добиле по сто евра во коверт.

„Сите сме збунети и во очеквање да дознаеме кој е добродетелот. Вдовица, којашто живее со син ѝ, двојки со мали деца, повозрасни брачни двојки, двојки на средна возраст без деца… Нема некоја поврзаност меѓу избраните „добитници“ – изјави градоначалникот.

Некои од нив отишле в полиција или в банка, за да проверат дали банкнотите се вистински. Се покажало дека се вистински.

Властите велат дека во овој случај, не е извршен никаков прекршок.

Можеби ќе ве интересира

Исламисти нападнаа нафтено поле во Либија

Исламисти нападнаа нафтено поле во Либија

Дали Израел прати „непознати тела“ во воздушниот простор на Сирија?

Дали Израел прати „непознати тела“ во воздушниот простор на Сирија?

Нов силен земјотрес во светот

Нов силен земјотрес во светот

Какви скандали се случија на Евровизија?

Какви скандали се случија на Евровизија?

Земјотрес од 5.6 степени затресе остров

Земјотрес од 5.6 степени затресе остров

(ВИДЕО) Научниците одговорија што е поздраво, путерот или маргаринот?

(ВИДЕО) Научниците одговорија што е поздраво, путерот или маргаринот?

(ВИДЕО) Во фабриката за „ајфони“ има казна ако некој задоцни на работа

(ВИДЕО) Во фабриката за „ајфони“ има казна ако некој задоцни на работа

Богата држава подарува куќи

Богата држава подарува куќи

НОВИ КОНФЛИКТИ: Силни експлозии го затресоа овој град

НОВИ КОНФЛИКТИ: Силни експлозии го затресоа овој град