24 Септември, 2020
0.2446

Митко Чавков се побуни за амнестијата на пратениците, уставните судии не мислат така

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Иницијативата за поведување постапка за оспорување на Законот за амнестија донесен од Парламентот за настаните од 27 април беше негативно пречекана од уставните судии. 

Уставниот суд не може да се стави на местото на Собранието. Тоа има право за кој може, а за кој не може да има амнестија“, рече на денешната седница уставниот судија Владимир Стојановски, кој е судија известител.
А иницијативата беше поднесена од екс директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, кој за упадот во Собранието на 27 април беше осуден и доби казна затвор од 18 години. Со својата претставка Чавков ги оспори членот 1 и 2 од Законот за амнестија, бидејќи сметал дека со нив се повредени два члена од Уставот.

Судијата Осман Кадриу смета дека амнестијата е во надлежност на парламентот. „Дали во овој случај законот содржи дискриминација? Подносителот тврди дека не бил еднаков третманот за настанот кој е познат како крвавиот четврток. Амнестијата е акт на милост. Токму амнестијата е во надлежност само на Парламентот, а другите правни норми како помилување и аболиција се во надлежност на шефот на државата. Амнестијата се дава со закон кој го донесува Парламентот и не се дава на лица со име и презиме, туку групно и за конкретни кривични дела“, нагласи овој уставен судија.

Меѓу амнестираните за 27 април беа и петмината пратеници Крсто Мукоски, Сашо Василески, Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски и Љубен Арнаудов, кои беа обвинети дека ги отвориле вратите и ги насочувале лицата со фантомки и другите граѓани кон пленарната сала и кон прес-центарот во Собранието на 27 април. Амнестија добија и водачите на протестите на „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски, Владо Јовановски и Борис Дамовски, кои беа обвинети дека со своите говори ги повикале граѓаните да влезат во законодавниот дом.

Расправата на Уставниот суд е во тек, а конечната одлука ќе биде позната попладне по завршување на седницата.

Можеби ќе ве интересира

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

По Вице, сега и Зоран Заев „го влече“ Николоски по судови

По Вице, сега и Зоран Заев „го влече“ Николоски по судови

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Циклон кон Македонија, од викендов драстична промена на времето

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Циклон кон Македонија, од викендов драстична промена на времето

Нема судење, Боки 13 повеќе од две недели во болница

Нема судење, Боки 13 повеќе од две недели во болница

(ВИДЕО) Марко Бислимовски „наплати со крв“ во телевизиско студио за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Марко Бислимовски „наплати со крв“ во телевизиско студио за поскапувањето на струјата

Во кои училишта ќе има настава со физичко присуство: Владата ги објави имињата

Во кои училишта ќе има настава со физичко присуство: Владата ги објави имињата