13 Август, 2020
0.0429

Митревски: Нема да ни бидат расипани односите со ДУИ ако гласаат за законот за ЈО како што се договоривме

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2020

Долго се работеше на ова законско решение за законот за јавно обвинителство, зад кое застанаа и нашите пријатели од САД и ЕУ. Пред граѓаните ветивме неселективна правда и ова е шанса тоа да го оствариме. Денешната седница е шанса да се види кој е за правда а кој за одбрана на криминалот, рече на прес конференција во Собранието координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски.

„Како одговорна партија и одговорно парламентарно мнозинство продолжуваме да работиме во интерес на граѓаните“, нагласи тој. 

Нивна цел е, вели тој, носење на законите пред распуштање на Собранието, а тоа е 16 февруари, како што кажа и Државната изборнса комисија. 

Прашан дали им се расипани односите со коалициониот партнер ДУИ, тој насгласи дека ако ДУИ гласаат за законот, односите нема да бидат расипани.

„Според тоа што слушнавте,  ДУИ тие настојуваат да се донесе законот за ЈО, што значи нема да има расипување на односите со ДУИ ако овој закон се донесе како што е договорено“, рече Митревски. 

Наведе многу закони кои ги блокира ВМРО-ДПМНЕ. 

Тој се надева дека ВМРО-ДПМНЕ, како што рече, ќе се надминат себе си и ќе предложат нов технички министер на местото на Рашела Мизрахи.

За Мила Царовска, која претходно беше министерка за труд и социјала, рече дека секогаш пресови држела пред таблата на која стои Северна Македонија, и тоа може да се види низ архивата, па затоа тука воопшто не станува збор за двојни стандарди. 

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната