24 Јуни, 2018
0.3565
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ММФ: Македонската економија со помал раст од предвиденото

Објавено во: Економија 11 Октомври, 2017

Прогнозата за економскиот раст на Македонија е намалена. 

Според ММФ, стопанските активности годинава треба да се зголемат за 2.5%, а не за 3.4% како што беше предвидено во април. Намалени се очекувањата и за следната година, од 3.4% на 3.2%.

За Македонија ММФ проектира и зголемен дефицит на тековната сметка и оваа и во следните години. За 2017-та тој ќе достигне 2.3%, за 2018-та 2.5%, а за 2022-та дури 3.1%.

Во најновиот извештај на ММФ е наведено дека годинава инфлацијата ќе достигне 1.7%.

ММФ ја зголеми проекцијата за раст на глобалната економија за 0.1 процентен поен и за оваа и за следната година. Очекувањата се дека вкупните економски активности во светот ќе се зголемат за 3.6% во 2017-та и за 3.7% во 2018-та.

Според најновиот, октомвриски извештај на ММФ најголем раст во регионот треба да има Турција (11.1%), потоа Косово (4.4%), и Црна Гора (3.2%). Меѓу послабите е Македонија со  2.3%, а под неа Бугарија со 1.9%, Босна 0.9% и последна е Хрватска, која годината треба да ја заврши со негатива од 0.3%.

Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена