03 Август, 2020
0.0225

ММФ останува без клиенти?

Објавено во: Финансии 08 Декември, 2019

Аргентинскиот претседател изјави дека нема да ги земе преостанатите 11 милијарди американски долари од тековната програма за заем на ММФ затоа што „пијанството не се третира со вино“.

Претседателот на Молдавија, Игор Додон, исто така, ја објави својата намера да се повлече од поддршката на Фондот на почетокот на ноември, а белоруската влада ја ограничи соработката само на технички консултации.

Дури и министерот за финансии на Украина вети дека ќе стави крај на соработката со оваа меѓународна организација до 2023 година. ММФ веќе не е спас за слабите економии, заклучува Спутник, пренесе Б92.

Повторена грешка

Новиот претседател на Аргентина има практично невозможна задача, т.е. да ја поправи сета акумулирана од неговиот претходник, Маурисио Макри, кој земал заеми од ММФ, поради што националниот долг се зголемил на 300 милијарди американски долари. За споредба, ланскиот БДП, според Светската банка, изнесувал 518 милијарди.

Првиот чекор на Фернандез кон зачувување на националната економија е план да се откажат од понатамошни заеми од ММФ за да не се повлече земјата во заложништво над долговите.

„Треба да решам голем проблем со долгот, дали треба да побарам уште 11 милијарди? Сакам да престанам да барам за да можам да исплатам сè“, рече неодамна аргентинскиот претседател.

Финансиските проблеми на Аргентина ненадејно се влошија во 2015 година, кога претседателот Макри, на власт, се обиде да ја надмине економската криза преку „неолиберални реформи“, односно да создаде слободен пазар, да ги приватизира претпријатијата и да ја намали улогата на државата во економијата. Тој самиот го направи изборот но не можел да се избори и затоа побара 57 милијарди американски долари од ММФ.

Од тоа не го одвратил ниту фактот дека Аргентина веќе има потешкотии со ММФ кон крајот на минатиот век. Министерот за економија Доминго Каваjo започна програма за либерални реформи во 90-тите години, во која ги ослободи странските инвеститори од данок.

Странските бизнисмени се упатија кон Аргентина и ММФ обезбеди заеми за да ги исплатат старите долгови. Но, откако соседниот Бразил ја девалвираше својата валута, инвеститорот одлучи да се пресели таму и да ја напушти Аргентина без ништо. ММФ изјави дека државата не може да се спаси од финансиски колапс и тие одбија да му ја дадат следната транша од кредитот.

ММФ одобрува заеми само во комбинација со препораки за реструктуирање на економијата на должникот, на кои тој е должен строго да се придржува. Ова беше и најголема економска грешка на Макри.

Наместо да им помогне на националниот бизнис и создавање работни места (како што тоа го правеше во Јужна Кореја), аргентинската влада ја зголеми клучната стапка на централната банка на 60 проценти, лишувајќи ги претприемачите од финансирање. Во исто време, според советите на Фондот, социјалните трошоци се намалени, што доведува до зголемување на трошоците за комунални услуги 15 пати.

Се заврши во социјална катастрофа. Демографската состојба значително се влоши, стапката на наталитет се намали и емиграцијата се зголеми со неверојатна стапка. Покрај тоа, поради намалувањето на здравствениот буџет, државата доживеа најголема епидемија на сипаници од почетокот на векот.

"61 случај со мали сипаници веќе се официјално регистрирани затоа што владата морално се распадна и дојде да се откаже од вакцинирање на населението. Сето ова е резултат на фактот дека го следи планот на ММФ по секоја цена. Треба итно да ја поправиме ситуацијата", напиша претседателот Фернандез на Твитер.

Стандардно сценарио

Не е случајно што економистите го споредуваат Маурициус Макри со поранешниот украински претседател Петро Порошенко. И тој отиде на ист начин. Масло на огнот додаде политичкото вклучување на некои од економските одлуки во Киев: со откажување од снабдувањето со гас од Русија, Украина продолжи да купува руско гориво, но трипати поскапо и преку европските трговци. Покрај тоа, на барање на ММФ, владата мораше да ги либерализира цените на бензинот за населението.

„ММФ посочи дека цената на бензинот за населението треба да биде на пазарот. Потоа да се обезбедат плати, минимум потребни за живеење, како и работни места за да одговараат на можностите за живот на пазарот.

"Ние треба или да го слушаме ММФ или да размислиме за интересите на нашиот народ. Верувам дека владата мора да размисли за нашиот народ и да се однесува на нивните интереси. Но, за сега, владата размислува и го исполнува" списокот на желби "на ММФ", негодува заменикот на украинскиот претседател Виктор Медведев.

Ефектот на ваквите мерки не би бил толку лош ако Порошенко првично обезбеди раст на малите и средни претпријатија и, соодветно на тоа, растот на приходите на домаќинствата. Но, тоа само ги зголеми цените на комуналните услуги, потрошувачката се намалила и државата потона во економска криза.

Во Киев, тие се свесни дека резултатите од понатамошната соработка со ММФ нема да бидат добри, но засега тие не можат да го ослободат тој товар, пишува Спутник. На крајот на ноември, министерката за финансии Оксана Маркарова објави дека Украина има намера да ја заврши својата работа со Фондот во 2023 година, како што објасни, дека Украина „не би довела во прашање кога ќе добие нова транша од заеми, но дека може да ги обезбеди потребните средства“.

Проблемот е во тоа што Киев планира да се договори со ММФ за нова тригодишна програма за заем до крајот на годината. Еден од клучните услови на заемодавателот е укинување на мораториумот за продажба на земјоделско земјиште, вклучително и на странски инвеститори.

Едно време, Аргентина, исто така, одлучи да преземе слична „земјишна реформа“. Како резултат, странците купиле 75 проценти од земјиштето, а скоро сите локални селани останале без парцели.


Можеби ќе ве интересира

ГИ ИМА ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА: Ова се фирмите кои земале субвенции, а не исплатиле плати на вработените

ГИ ИМА ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА: Ова се фирмите кои земале субвенции, а не исплатиле плати на вработените

Алкалоид со двојно зголемени инвестиции во износ од над 841 милиони денари и со 111 нови вработувања од јануари-јуни 2020

Алкалоид со двојно зголемени инвестиции во износ од над 841 милиони денари и со 111 нови вработувања од јануари-јуни 2020

Комерцијална банка „корона вирус“ не ја фаќа!

Комерцијална банка „корона вирус“ не ја фаќа!

Диомидис Николетопулос со нов директорски мандат во Стопанска банка

Диомидис Николетопулос со нов директорски мандат во Стопанска банка