28 Јануари, 2023
0.0249

Многу дожд и многу снег - еве ја најновата прогноза на Славчо Попоски

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Метеорологот Славчо Попоски вели дека ќе имаме врнежи од дожд и снег идните денови. 

Додава дека снежната покривка на скијачкиот центар Попова Шапка денес изнесува 60 цм. 

„Со оглед на тоа дека и понатаму ќе бидеме под влијание на серија на влажни воздушни бранови од Медитеранот, на овој скијачки центар снежната покривка значително ќе се зголеми (за над 20 цм). Снежната граница доцна попладнево и во текот на ноќта ќе се спушти на околу 1000 м.н.в. Не се исклучува можноста истата локално да се спушти и под 1.000 метри, особено на запад и север од Македонија. Снежната покривка ќе се зголемува и на останатите планински места во Македонија, особено на западот од истата. Локално во следниот период повторно се очекува да наврне значително количество на воден талог (над 40 л/м2). Температурите наутро ќе се спуштаат во интервалот од -4 до 5, додека максималните дневни исто така ќе бидат релативно ниски и ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 11 степени во крајните југоисточи предели од нашата држава. Ветерот ќе го имаме и ќе биде со слаб до умерен интензитет и претежно од источен и од југоисточен правец“, вели Попоски

Повремено до крајот на денешниот ден и тоа долж Повардарието истиот ќе има засилен интензитет.

Можеби ќе ве интересира

ЦСКА Софија не го прифати барањето на навивачите, со Македонија ЃП ќе игра пријателска средба

ЦСКА Софија не го прифати барањето на навивачите, со Македонија ЃП ќе игра пријателска средба

Пендаровски го собра дипломатскиот кор: Уставните промени наскоро на домашна агенда

Пендаровски го собра дипломатскиот кор: Уставните промени наскоро на домашна агенда

Левица: Бугарски клуб во Куманово со име на заговарач на големобугарска идеја

Левица: Бугарски клуб во Куманово со име на заговарач на големобугарска идеја

Тетовчанец паднал од 8 кат и се бори за живот

Тетовчанец паднал од 8 кат и се бори за живот

Се бара притвор за малолетникот кој усмрти пензионер со голф во Бутел, полицијата го претстави како полнолетен

Се бара притвор за малолетникот кој усмрти пензионер со голф во Бутел, полицијата го претстави како полнолетен

Граѓанинот пријавил во полиција дека некој друг подигнал брз кредит на негово име

Граѓанинот пријавил во полиција дека некој друг подигнал брз кредит на негово име

Градинка во Прилеп чека 15 месеци да биде ставена во употреба

Градинка во Прилеп чека 15 месеци да биде ставена во употреба

Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука: Цел ден ќе се чува гробот на Гоце Делчев

Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука: Цел ден ќе се чува гробот на Гоце Делчев

ИНA: „Македонија пат“ го отстрани албанскиот јазик од униформите

ИНA: „Македонија пат“ го отстрани албанскиот јазик од униформите