28 Март, 2020
0.0257

Многу Македонци живеат во затворените италијански региони, како ќе се заштитиме од вирусот

Објавено во: Македонија 24 Февруари, 2020

Комисијата за заразни болести во Македонија денеска треба да дискутира за тоа дали треба да се превземат дополнителни мерки за заштита од коронавирусот особено откако вирусот значително се прошири во Италија. До вчера беа регистрирани три смртни случаи, а бројот на заразените порасна на 152 лица. Вчера Австрија привремено го запре железничкиот сообраќај од Италија, а ја разгледуваше можноста да ја затвори и границата. Сепак откако беше утврдено дека двајца сомнителни патници немаат корона, сообраќајот беше пуштен. Земјите од регионот во секој случај се на готовс да превземаат мерки против ширењето на вирусот.

Додека македонските здравствени власти велат дека се превземаат сите непоходни мерки и се следат препораките од Светската здравствена организација, вчера излегоа податоци дека околу 64 илјади државјани на Македонија живеат во Италија, од кои околу 12 илјади во Венето и околу четири илјади во Ломбардија, двата северни региона во јужната европска земја, во кои има изолација на 11 населени места поради епидемија на коронавирусот.

Нема податоци за здравствената состојба на овие луѓе. 

Во Италија е откажан и карневалот во Венеција, а беа откажани и некои фудбалски натпревари. 

Можеби ќе ве интересира

Австрија со ургенции на Димитров дозволи да се вратат четворица македонски туристи од Перу

Австрија со ургенции на Димитров дозволи да се вратат четворица македонски туристи од Перу

Битола повеќе не е град без заболени од корона вирусот, Петровска побара дисциплина

Битола повеќе не е град без заболени од корона вирусот, Петровска побара дисциплина

Започнува летното сметање на времето

Започнува летното сметање на времето

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Денеска и утре порано започнува полицискиот час

Денеска и утре порано започнува полицискиот час