21 Јануари, 2019
0.2927
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

МОДНИОТ ГИГАНТ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Во каков бизнис влегува „Луј Витон“

Објавено во: Економија 14 Декември, 2018

Француската модна куќа „Luj Viton Moe Henesi“ ја купува луксузната хотелска групација „Belmond“.

Со договорот вредноста на компанијата е проценета на 3,2 милијарди долари.

Од  „Luj Viton Moe Henesi“ е соопштено дека се согласиле да платат 25 долари по акција на „Belmond“ , што е премија од 40 отсто во одно на цената од вчерашното затворање на берзата, пренесува Ројтерс.

Трансакцијата која би требало да биде заклучена во првата половина на 2019 година, вредноста на компанијата „Belmond“, вклучувајќи го и долгот е процената на 3,2 милијарди долари.

Таа комапнија поседува или управува со 46 луксузни хотели, ресторани, но и бродови за крстарење по реките во Европа и Азија.

Заработката на компанијата пред каматата, данокот, депрецијација и амортизација изнесувала 140 милиони долари за година дена заклучно со 30 септември 2018 година , а приходите достигнале 572 милиони долари. 


Foto: Thinkstock


Можеби ќе ве интересира

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата