06 Јуни, 2020
0.0264

Молња предизвика пожар во Хвар

Објавено во: Балкан 24 Август, 2019

Околу 40 пожарникари и двајца канадери го гаснат пожарот што избувна во општина Сучурај, Хвар. Пожарот не бил закана за околните домови.
„Овој пожар беше предизвикан од удар на гром, но со интервенција на пожарникарите и со помош на канадерите, успеавме да го запреме неговото ширење и верувам дека ќе го ставиме под контрола во наредните неколку часа “, рече началникот на Стариот град за противпожарна заштита, Антонија Иванковиќ.

Тој додаде дека пожарот зафатил недостапен терен, што го отежнува неговото гаснење.
Хрватското Министерство за одбрана соопшти дека од почетокот на годинашната пожарна сезона, од 17 јуни до 23 август, воздушните сили биле ангажирани во гаснење 31 пожар, додека 182 припадници на хрватската армија учествувале во пожарите во Јужна Дубрава во близина на Шибеник два дена

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра