17 Август, 2022
0.0375

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка

Објавено во: Балкан 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Двајца Косовци се уапсени во Италија, затоа што планирале терористички напад во Тренто, пренесе Топ чанел, повикувајќи се на италијанската новинска агенција АНСА.

На 15 јуни, италијанската специјална единица на карабинери (РОС) која истражува тероризам и организиран криминал, со поддршка на регионалната команда на Тренто, издала наредба за ограничување против двајца млади, момче и девојка, со албанско потекло.  Планирале да извршат напад со експлозивна направа во Трентино во име на терористичката организација Исламска држава (ИД), наведува Топ чанел. Тие биле обучени да вршат насилни дејствија. 

Приведените се на возраст од дваесет години и се под истрага под обвинение за „заговор за тероризам, уривање на демократскиот поредок, регистрација и обука за терористички цели, вклучително и меѓународни“.

Италијанскиот суд на момчето му изрекол мерка домашен притвор, со обврска да ја носи електронската нараквица, со која се следи локацијата, а девојката ќе се брани од слобода.

Истражните дејствија покажаа дека двете лица, родени во Италија, во семејства со косовско потекло, долго време интегрирани во социјалниот, работен и студиски контекст, тргнале на пат на радикализација овозможена од џихадистичката пропаганда на интернет. По нападот, двајцата требало да отпатуваат во Африка за да се приклучат на терористичката организација. 

Извршени се повеќе контроли со кои е овозможено запленување на компјутерска опрема и хемиски производи кои би се користеле за производство на експлозивни направи.

Можеби ќе ве интересира

ЈАГЛЕН НЕМА НИКАДЕ НИ ЗА ЛЕК, А ЦЕНАТА ОДИ И ДО 26.000 ДИНАРИ - штом стигне на стовариштата ширум Србија, веднаш се распродава

ЈАГЛЕН НЕМА НИКАДЕ НИ ЗА ЛЕК, А ЦЕНАТА ОДИ И ДО 26.000 ДИНАРИ - штом стигне на стовариштата ширум Србија, веднаш се распродава

СРБИЈА ВО ЈУЛИ РЕГИСТРИРАШЕ ВИСОКИ 12,8 ОТСТО ИНФЛАЦИЈА, очекуваат да продолжи поскапување и следните месеци да достигне 14 проценти

СРБИЈА ВО ЈУЛИ РЕГИСТРИРАШЕ ВИСОКИ 12,8 ОТСТО ИНФЛАЦИЈА, очекуваат да продолжи поскапување и следните месеци да достигне 14 проценти

ВУК БЕШЕ ЧУДЕН НЕКОЛКУ ДЕНА - Сопругата на масовниот убиец од Цетиње, дала изјава во полиција

ВУК БЕШЕ ЧУДЕН НЕКОЛКУ ДЕНА - Сопругата на масовниот убиец од Цетиње, дала изјава во полиција

Српски авион полетал од Црна Гора, а потоа почнал ужасот: „Се слушна тресок, видов искри под моите нозе“

Српски авион полетал од Црна Гора, а потоа почнал ужасот: „Се слушна тресок, видов искри под моите нозе“

Вук Бориловиќ е погребан на тајна локација надвор од Цетиње

Вук Бориловиќ е погребан на тајна локација надвор од Цетиње

Чистел бунар и нашол вреќа со бомби

Чистел бунар и нашол вреќа со бомби

ДЕДО НА НАЈМАЛИТЕ ЖРТВИ ВО ЦЕТИЊЕ: Не ми ги уби само внуците и снаата, туку сите нас

ДЕДО НА НАЈМАЛИТЕ ЖРТВИ ВО ЦЕТИЊЕ: Не ми ги уби само внуците и снаата, туку сите нас

Што е најдено во куќата на убиецот Вук Бориловиќ во Цетиње?

Што е најдено во куќата на убиецот Вук Бориловиќ во Цетиње?

ДЕВОЈКА СКОКНА ОД МОСТОТ НА АДА: Реанимирана е брзо, но има тешки повреди на главата и р’бетот

ДЕВОЈКА СКОКНА ОД МОСТОТ НА АДА: Реанимирана е брзо, но има тешки повреди на главата и р’бетот