04 Јуни, 2020
0.0183

МОНОПОЛ, КОРУПЦИЈА: Разочарани од Албанија, не сакаат таму да ги оставаат своите пари

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2019

Монопол, нелојална конкуренција, корупција, државна бирократија и неформалната економија се проблеми со кои се соочуваат странските инвеститори, информираат од Албанската асоцијација на инвеститори. 

Бизнис климата ја оценуваат како неповолна. Странските инвеститори требало да дадат оценка од 0 до 100, при што е добиен просечен резултат од 39 поени. 

За втората половина од годинава се очекува подобрување и индексот да порасне на 45. 

Инвеститорите бараа земјата да излезе од политичкиот ќорсокак, кој им пречи во нивното работење. Тие се разочарани од несигурноста во Албанија. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат