27 Мај, 2022
0.0278

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

Објавено во: Балкан 19 Јануари, 2022

Експертот за вакцини и имунизација д-р Драгослав Поповиќ и вирологот Миланко Шеклер се согласија, зборувајќи за омикронскиот вид на коронавирус, дека „не е време за опуштање“.

„Она што ги гледаме деновиве можеби изгледа како слика за тоа како може да изгледа крајот на пандемијата, но има многу непознати и не смееме да се опуштиме“, вели Поповиќ.

Шеклер истакнува дека „мора да престанеме да бидеме фасцинирани од бројот на новозаразени“.

„Лекарите од Јужна Африка се согласуваат дека кај омикронскиот сој, бројките од делтата се множат со 3 и 4. „Не ни требаат повеќе бројки, треба да се занимаваме со вакцинација. Не е важен бројот, туку бројот на места во болниците“, рече тој.

Прашан кога ќе заврши пандемијата, Шеклер рече „многу побрзо отколку што мислат 99 проценти од луѓето во моментов“.

„Кога ги гледаме податоците од Јужна Африка, кои први поминаа низ омикронот, сега е дефинитивно јасно од тоа искуство дека бранот бил многу поостар и траел пократко. „Мораме да земеме предвид дека во Јужна Африка во моментов е лето“, рече тој.

Поповиќ се согласува со Шеклер и нагласува дека не е време за опуштање.

„Она што ги гледаме деновиве можеби изгледа како сликата за крајот на пандемијата, но има многу непознати и не смееме да се опуштиме. Приказната не е завршена, се надевам дека ќе биде брзо, но не смееме да се опуштиме. Вакцинацијата е важна, а по неа идат сите други мерки“, рече тој.

Шеклер потсетува дека постојано велел дека ништо не е готово и дека омикрон е опасен.

„Тоа предизвикува помалку тешка слика, но ќе го заглави системот, капацитетите. Ова е природен тек, ако го погледнеме грипот од Хонг Конг, шпанскиот грип, работите отсекогаш оделе вака, на јасно дефиниран начин, и тоа значи тргнуваат со поголема смртност, но со текот на времето се губи тежината на клиничката слика, практично го давиме вирусот“, вели Шеклер, нагласувајќи дека работата не е завршена.

Искуствата од Јужна Африка покажуваат, вели тој, дека вакцинацијата треба да продолжи.

Вирусот ќе се вкорени, ќе остане кај нас.

„Тешко е да се каже во каква форма во овој момент. Мораме да се подготвиме за иднината, каде што нема да ни требаат Батајница или Крушевац, но мора да ја зајакнеме примарната здравствена заштита“, вели Поповиќ.

Тој е на мислење дека Кризниот штаб направил добар потег со скратување на периодот на изолација.

Шеклер вели дека со вакцинирани луѓе имате таква ситуација што сте многу посигурни дека нема да има сериозни последици.

„Познавам многу невакцинирани луѓе кои се заразени со омикрон, кои со денови имаат температура од 39, кашлаат, имаат пневмонија...“, вели тој.

Шеклер истакнува дека омикрон го прави „истото нешто што го имавме секој коронавирус и претходните варијанти“.

„Можеби некаде нијансата е повеќе или помалку умножена, кај некои органи помалку, тоа се детали кои јасно влијаат на сериозноста на клиничката слика“, вели тој.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор