21 Јануари, 2021
0.0227

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Објавено во: Свет 12 Ноември, 2019

Ево Моралес по тензичната политичка ситуација во Боливија доби азил од Мексико и претседателот во оставка на латиноамериканската земја првата ноќ како политички бегалец ја мина под ведро небо, односно во импровизиран шатор направен од ќебе.

Сега веќе екс-претседателот на Боливија мораше да избега на безбедно под налет на протестите во неговата земја., откако голем број живеалишта не негови блиски соработници пламнаа, а беа уништени и неколку полициски станици.

Тој е првиот домородец претседател на Боливија, но политичката кариера му заврши неславно иако на социјалната мрежа порача дека повторно ќе се врати како „посилен политичар“.

– Ова беше мојата прва ноќ по напуштањето на претседателството и под принуда на државен удар. Им благодарам на своите браќа од сојузот Тропик оф Кокабамба на овозможената безбедност и нега-, напиша Моралес.

Тој пребега во Мексико со авионот на мексиканската Влада од боливискиот град Чиморе.Можеби ќе ве интересира

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда