19 Август, 2019
0.0197

Може ли Макрон „да го притисне“ дијалогот меѓу Белград и Приштина?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2019


Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека се надева оти францускиот претседател Емануел Макрон, кој денес доаѓа во Белград, да ја прекине „играта“ за таксите на Приштина за српските производи.

Дачиќ, одговарајќи на прашањето дали Франција може да влијае врз Приштина да ги укине даноците за да продолжи со преговорите со Белград, изјави за Блиц дека се надева дека одговорот на оваа прашање ќе го добие директно од францускиот претседател.

„Никој не може да ме убеди дека Западна Европа, од кои Франција е еден од лидерите, како и САД, дека не може да го принуди Рамуш Харадинај, да ја смени административната одлука, со која осум месеци се скрши најважното политичко прашање“, рече Дачиќ.

Според него, Белград „никогаш од една страна од овие адреси не добил убедлив одговор од каде оваа немоќ“. Дачиќ потенцираше дека очекува од Макрон да ја заврши оваа игра и да даде сигурност дека оваа болна и непријатна епизода наскоро ќе заврши.

Исто така, министерот за надворешни работи потенцираше дека оваа посета на францускиот претседател, Емануел Макрон е една од најзначајните посети на странски државници во последната деценија и дека Белград му придава големо значење бидејќи има големи очекувања од посетата и средбата.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ