09 Декември, 2022
0.0318

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

Објавено во: Свет 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави за Си-Би-Ес во неделата дека верува оти рускиот претседател Владимир Путин може да користи нуклеарно оружје. Путин претходно изјави дека Русија ќе ги искористи „сите средства што ни се достапни“ за да ја одбрани својата територија.

„Гледате, можеби вчера беше блеф“, рече Зеленски. „Сега тоа може да биде реалност“.

Самиот Путин во средата рече дека „не блефира“ кога предупреди дека Русија ќе ја брани својата територија со сите расположливи средства, вклучително и „различно оружје за уништување“.

Руската територија наскоро би можела да ги опфати Доњецката и Луганската народна република, како и регионите Запорожје и Керсон, каде во моментов се одржуваат референдуми за приклучување кон Руската Федерација.

Западните лидери го прифаќаат Путин на неговиот збор. 

„Кога луѓето велат дека тоа не е блеф, мора да ги сфатите сериозно“, рече во саботата највисокиот дипломат на ЕУ, Џозеп Борел. Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан претходно во неделата изјави за CBS дека Вашингтон и рекол на Москва дека „секоја употреба на нуклеарно оружје ќе има катастрофални последици за Русија“.

Зеленски, исто така, рече дека Украина ја смета руската окупација на нуклеарната централа Запорожје за „нуклеарна уцена“, и покрај тоа што украинските сили постојано го гранатираа објектот во последните месеци.

Украинските сили повторно ја бомбардираа електраната минатата недела во обид да „создадат закана од вештачка катастрофа“, соопшти руското Министерство за одбрана.

И покрај неодамнешната руска мобилизација на уште 300.000 војници и можноста четири нови територии да бидат под руска заштита во блиска иднина, Зеленски инсистираше на тоа дека Путин „знае дека ја губи војната“. Сепак, украинскиот претседател изјави за CBS дека на неговата влада и требаат милијарди долари повеќе, повеќе оружје и повеќе санкции против Русија за да продолжи борбата.

„Мораме да продолжиме да вршиме притисок врз него и да не дозволиме да продолжи“, рече тој, мислејќи на Путин


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака