19 Мај, 2021
0.0225

МОЖЕЛ ДА ЈАДЕ СУВ ЛЕБ И ТРИ ДЕНА САМО ДА НЕ ГО ФРЛИ - Србија жали по патријархот Иринеј

Објавено во: Балкан 21 Ноември, 2020

Србија жали за патријархот на Српската православна црква Иринеј, кој почина на 90 години како последици од компликции од коронавирусот.

Да потсетиме, на почетокот на ноември, Српската православна црква објави дека патријархот Иринеј е заразен со коронавирус и дека е примен во специјалната ковид болница во Белград. Веста дека Патријархот Иринеј почина, наиде на огромна болка, и ова се помалку познати детали од неговиот живот, пишува српски Блиц

Протоерејот Мироjуб Стојановиќ, кој се сретна со Иринеј за време на неговата служба во Космет, за „Блиц“ го раскажа следното за тогаш новоизбраниот патријарх.

„Јас бев негов ученик од 1962 година во призренската семинарија, а подоцна 10 години ѓакон во катедралната црква во Ниш. Тој беше персонификација на патријархот Павле со својот живот. Тој е скромен човек без посебни ритуали. Тој беше многу ретко лут. Го познавам 38 години и сè уште не сум го видел лут. Најболниот момент во неговиот живот бил кога избувнал пожар во катедралата во Ниш. Мислам дека се чувствуваше лошо таа вечер. Одеше околу запалената црква и ништо не можеше да стори. Тоа беше голем удар за него“, рече тој.

Тој е оригинален, но има најмногу сличен живот со патријархот Павле затоа што израснал со него. Тој е скромен, редовно се моли и многу добро ги знае Светото писмо и националната историја. Сите негови говори се темелат на Светото Писмо, житијата на светците и литургиите на светците. 

„Може да јаде сув леб три дена само за да не го фрли. Друга симболика на броевите ги поврзува патријархот Павле и владиката Иринеј: колку што Павле беше на Косово, толку и Иринеј помина во Ниш“, рече отец Влајко за „Блиц“ во 2010 година.

Бројни граѓани од Србија денеска се простуваат од Патријархот, а во Србија е прогласена тридневна жалост.

форо Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува