30 Ноември, 2023
0.0264

МОЖНО Е ДА СЕ РАБОТИ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИ АКТ: Се истражува дали Коста имал соучесници за убиствата во Рибникар

Објавено во: Балкан 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Адвокатката Зора Добричанин денеска изјави дека не е прекината истрагата дали имало соучесници на малолетниот К.К во масовното убиство во основното училиште „Владислав Рибникар“ на 3 мај годинава.

„Тоа што директен извршител е дете, кое во моментот на извршувањето на тоа грозоморно злосторство имало 13 години, не значи дека нема некои помагачи, поттикнувачи, некои други кои би можеле да бидат одговорни за убиството. Всушност, ние од самиот почеток се занимаваме со мислата дека е можно терористички чин, бидејќи дефинитивно е предизвикан страв од големи размери“, изјави Добричанин за Танјуг.

Објаснувајќи го овој сомнеж, таа рече дека по таа трагедија, не можете да сретнете родител чие дете оди на училиште без да чувствува страв.

„Децата сега се луди по неколку лајкови на некој профил на Интернет, децата можат се. Училиштето од најбезбедна зона се претвори во место на страв и место кое предизвикува голема несигурност“, изјави Добричанин.

„Како знаеш, бидејќи сè уште не е тестиран“

Таа додаде дека е предизвикан страв во големи размери, а на оние кои не се согласуваат со неа за прашањето за тероризмот и велат дека нема политичка заднина, им го поставила прашањето „од каде знаат, бидејќи се уште не е истражено“. .

„Тоа што во моментов не е докажано не значи дека не постои и не значи дека нашите безбедносни служби не го истражуваат. Обвинителството се уште води неколку од овие постапки бидејќи сака да истражи се во тоа контекст“, рече Добричанин.

Коментирајќи го тоа што провајдерот СББ одбил да ги даде ИП-адресите на семејството Крсмановиќ без барање на судот, Добричанин рече дека таа смета дека овој случај надминува сè и дека е едноставно неверојатно дека има некој што нема да му помогне на обвинителството.

„Она што можам да го кажам е дека мислам дека во таков случај, кога обвинителот бара податоци од кој било, секој е должен да му ги даде податоците на обвинителот. Обвинителот се грижи за законитоста на постапката во таа фаза. Во која било случај, законитоста на секој поединец доказите ги зема предвид судот на крајот“, рече Добричанин.

Таа додаде дека тие IP адреси се потребни за да се испраќаат пораки до профилите на Инстаграм, Фејсбук или ТикТок и потоа да се продолжи со работа.

„Тоа е едноставно помошно средство за понатамошна работа. Но, ако не поднесат, тоа кажува друго. Тие рекоа дека ќе го поднесат доколку добијат барање од судот. Тоа секако нема да го спречи гонењето да продолжи да работи. Можеби и тие IP адреси нема да добиеме ништо. Особено ако се земе предвид фактот дека половина Белград има иста IP адреса“, рече Добричанин.

Сите ние во тужбата сме единствени

Што се однесува до фактичката судска постапка за случајот Рибникар, Добричанин смета дека за шест месеци е направено многу.

„Мислам дека дадовме многу придонеси, како и другите адвокати на оштетените. Морам да нагласам дека сите оштетени имаат по еден или дури неколку адвокати и дека сите во принцип сме обединети во тужбата. Сите бевме на мислење дека во моментот на поднесување на обвинението имало доволно докази за да се премине на следното ниво на сомневање, односно да се заврши истрагата и да се подигне обвинение, што досега е потврдено со одлуката на Вишиот суд во Белград“, се вели Добричанин.

Таа објасни дека по добивањето на одлуката на Вишиот суд со која се потврдува обвинението, обвинетиот и неговите бранители имаат право да поднесат жалба во рок од три дена до Апелациониот суд во Белград, кој може да ја прифати жалбата или жалбите и да го врати предметот на повторно судење или едноставно одбивање на жалба.

„Потоа ќе чекавме да се закаже судењето и потоа ќе одевме во судница. Постапката е во фаза на обвинение“, рече Добричанин.

Обвиненија против родителите и 2 работници на стрелиштето

Таа потсети дека биле поднесени обвиненија против таткото и мајката на К.К., како и против двајца работници кои биле застрелани.

„За таткото кривичната постапка е тешко дело против општата безбедност. За мајката недозволено држење и носење оружје е кривично дело. За работниците на стрелиштето е давање лажен исказ, па во моментов нема Еден е обвинет за убиство. А убиството е неизбежно и тоа се случи без сомнение бидејќи имаме толку многу мртви деца, а нивното обезбедување Драган е мртов“, рече Добричанин.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

НАЈСТАРАТА ЌЕРКА НА ВАНЃЕЛ ТАВО ЗАГИНА НА АВТОПАТОТ МАЈКА ТЕРЕЗА - Поранешниот министер на Албанија со трогателна објава

НАЈСТАРАТА ЌЕРКА НА ВАНЃЕЛ ТАВО ЗАГИНА НА АВТОПАТОТ МАЈКА ТЕРЕЗА - Поранешниот министер на Албанија со трогателна објава

ЦРТЕЖИТЕ НА КОСТА СЕ МРАЧНИ И МОРБИДНИ: Психолозите преку нив го дефинираат момчето

ЦРТЕЖИТЕ НА КОСТА СЕ МРАЧНИ И МОРБИДНИ: Психолозите преку нив го дефинираат момчето

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините