15 Јули, 2020
0.0230

МПЦ-ОА: Гробовите за Духовден да се посетуваат само од најблиските

Објавено во: Македонија 03 Јуни, 2020

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, во пресрет на верскиот празник Духовден ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита и само најблиските да ги посетуваат гробиштата.

- Препорачуваме гробовите да се посетуваат само од најблиските, споменот да се изрази преку молитвениот чин, извршен од страна на свештено лице, а воедно апелираме и да се носат потребните заштитни средства, придржувајќи се на веќе дадените упатства, гласи соопштението на САС на МПЦ-ОА. 

Од таму ги повикуваат верниците и во оваа пригода да придонесат во заедничката борба против заразната болест и за општото здравје на сите.

Можеби ќе ве интересира

ГАЛЕРИЈА: Под маски граѓаните гласаат за нов парламентарен состав

ГАЛЕРИЈА: Под маски граѓаните гласаат за нов парламентарен состав

ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗАРАЗЕНИ ВО ШТИПСКИТЕ КОНФЕКЦИИ: Во градот има најголем број новозаразени од почетокот на епидемијата

ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗАРАЗЕНИ ВО ШТИПСКИТЕ КОНФЕКЦИИ: Во градот има најголем број новозаразени од почетокот на епидемијата

ДИК: 23.81 отсто е излезноста во земјава до 13 часот

ДИК: 23.81 отсто е излезноста во земјава до 13 часот

Панчевски e во Шутка

Панчевски e во Шутка

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

Највисока излезност е регистрирана во Новаци

Највисока излезност е регистрирана во Новаци

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ТВРДИ: Нема рестриктивни мерки по изборите, со ваква дисциплина нема да имаме никаков проблем

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ТВРДИ: Нема рестриктивни мерки по изборите, со ваква дисциплина нема да имаме никаков проблем

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило