26 Септември, 2022
0.0247

МУ СЕ ЗАКАНУВАШЕ СМРТНА КАЗНА, НО ДЕНЕСКА СЕ ВРАТИ ДОМА - Вјекослав Пребег стигна во Хрватска, брза помош го однесе во болница

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Вјекослав Пребег, хрватскиот државјанин кој во мај беше заробен кај Мариупол во Украина и му се закануваше смртна казна, денеска се врати во Хрватска.

На аеродромот го пречека Брза помош и го пренесе во КБ Дубрава.

Бребег бил заробен во близина на Мариупол и обвинет дека учествувал во соборувањето на владата како украински платеник, и му се заканувала смртна казна. Во август тој се изјасни за невин на судот во Доњецката Народна Република, каде што му се судеше заедно со еден Швеѓанец и тројца Британци.

Хрватска претходно најостро го осуди обвинението против Пребег, кој беше приведен во таа самопрогласена република. Хрватската влада претходно соопшти дека е во континуиран контакт со украинските власти и други партнери со цел расветлување на случајот и ослободување на Пребег.

Меѓу ослободените има и американски, британски, шведски и марокански државјани

Гардијан објави дека американски, британски, шведски, хрватски и марокански државјани се ослободени.

Ослободувањето дојде по посредство на саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, изјави саудиски официјален претставник.

Извор: Индекс.хр

Фото: Принтскрин Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил