12 Јули, 2020
0.0432

Мултиплекс склероза и ги украде соништата: Да донираме за Лидија

Објавено во: Македонија 20 Февруари, 2020

-Оваа сторија не е измислена,ова е реален живот, а вие сте многу среќни запомнете и бидете секој ден благодарни.
Мултиплекс склероза се вика таа, со која морам да живеам.
Ми ги украде сите соништа постепено ми земаше се дел по дел.
Толку беше брзо тоа , иако години во прашање беа,а за мене само момент кога се најдов во кревет целосно неподвижна, без нозе, без раце ,без воздух,со никаква сила, дури ни да зборувам.
Во тој момент имав две опции да изберам да живеам и да се борам или да се откажам.Со мене беше и се уште е по овој пат се додека не успееме мојата ќерка.
Тогаш штотуку го запозна животот тоа дете се соочи со сурова реалност.
И така двете сами со сменати улоги јас дете таа мајка тргнавме да се спротивставиме на третата што непоканета ни дојде да ни ги сруши животите „мултиплекс склероза“ - раскажува очајно Лидија Ристевска .

Лидија  боледува од прогресивна “мultiplex ѕcleroza“ која и предизвикува квадриплегија на сите четири екстремитети, како и тешкотии при голтање и дишење и многу останати тешки симптоми.

Со помош и подршка од хумани луѓе во декември ја направила првата трансплатација со матични клетки, во септември оваа година треба и втора, а веднаш ги почувствувала првите подобрувања.

„Но, не е толку лесно ,ова е долг пат и тешка борба и сега сум на рехабилитација со роботика во Ниш во Србија.
Во потрага по животот , по здравјето , ние двете ,ќерка ми и јас,пропатувавме многу.
Јас сега кон вас упатувам голема молба, да не подржите до крај , се додека стигнеме до целта. Оваа неколку месечна рехабилитација не дели малку од успехот“, вели Лидија а доколку сте хуманист и сакате да помогнете, придружете се кон овој апел и заедно да и помогнеме на Лидија во борбата со Мултиплекс склероза.

ДОНИРАЈТЕ на броевете

ТЕЛЕКОМ 143 121
А1 143 474
И на сметките

500600016598443
Стопанска банка АД Битола

IBAN Mk07500080003654013
SWIFT STBBMK22
Stopanska banka AD Bitola

НАШЕТО МАЛКУ НЕКОМУ ЗНАЧИ МНОГУ 

Можеби ќе ве интересира

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

МАКЕДОНИЈА НА МАПАТА НА СВЕТСКИТЕ ЦЕНТРИ - двете најтешки трансплантации достапни и во земјава

МАКЕДОНИЈА НА МАПАТА НА СВЕТСКИТЕ ЦЕНТРИ - двете најтешки трансплантации достапни и во земјава

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Се удави 28 годишно момче во Велешко езеро

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Се удави 28 годишно момче во Велешко езеро

БУЈАР ОСМАНИ БАРА ПОДДРШКА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ - да се сруши дуополот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

БУЈАР ОСМАНИ БАРА ПОДДРШКА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ - да се сруши дуополот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

НАПРАВИВМЕ СЕ ЗА ДА ЈА СПАСИМЕ ДЕВОЈКАТА, НО СОСТОЈБАТА И СЕ ВЛОШИ СО СРЦЕВА СЛАБОСТ - од Здравство за Фактор

НАПРАВИВМЕ СЕ ЗА ДА ЈА СПАСИМЕ ДЕВОЈКАТА, НО СОСТОЈБАТА И СЕ ВЛОШИ СО СРЦЕВА СЛАБОСТ - од Здравство за Фактор

НЕМАЛА ХРОНИЧНИ БОЛЕСТИ - младата девојка од Тетово пред да почине имала и кардиолошки проблеми

НЕМАЛА ХРОНИЧНИ БОЛЕСТИ - младата девојка од Тетово пред да почине имала и кардиолошки проблеми

КОРОНАТА ЛЕГНА 411 ЛИЦА НА БОЛНИЧКА ПОСТЕЛА - полни клиники со болни од КОВИД

КОРОНАТА ЛЕГНА 411 ЛИЦА НА БОЛНИЧКА ПОСТЕЛА - полни клиники со болни од КОВИД

Поранешниот амбасадор во Германија повика да се гласа за ГДУ

Поранешниот амбасадор во Германија повика да се гласа за ГДУ

СЛАВЕСКИ ОД ОХРИД ЈА ОБЈАСНИ ОБНОВАТА - невработеноста ќе ја симнеме под 10 отсто

СЛАВЕСКИ ОД ОХРИД ЈА ОБЈАСНИ ОБНОВАТА - невработеноста ќе ја симнеме под 10 отсто