19 Јуни, 2019
0.0410

НА 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДЕ „ЖЕШКО“ ВО СОБРАНИЕ: Што најави Џафери?

Објавено во: Македонија 10 Декември, 2018

15 јануари е датумот на кој најверојатно ќе се гласаат уставните измени.

Јавните дебати за нацрт амандманите завршуваат денеска во градовите Штип и Тетово, а според најавите на собрансикиот спикер најверојатен датум кога ќе ја закаже пленарната седница го посочи 9 јануари, односно 15 јануари, кога треба да се случи гласањето за уставните измени.

Очекувањата на Џафери се владата да ги достави до Собранието за потоа на 17 декември да ја свика комисијата за уставни прашања каде ќе може пратениците да предложат амандмани на амандманите.

Сепак за да поминат уставните измени во Собранието треба да гласаат две третини од пратениците.

Можеби ќе ве интересира

Претседателот Пендаровски побара разрешување на Иванка Василевска

Претседателот Пендаровски побара разрешување на Иванка Василевска

Македонските историчари го предложиле датумот 7 октомври за Гоце Делчев, бугарските избувнале

Македонските историчари го предложиле датумот 7 октомври за Гоце Делчев, бугарските избувнале

Кирацовски демантира дека има „нова хациенда“

Кирацовски демантира дека има „нова хациенда“

Француски експерти ќе им ги пренесат на македонските своите знаења во патната инфраструктура

Француски експерти ќе им ги пренесат на македонските своите знаења во патната инфраструктура

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време ќе имаме денес

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време ќе имаме денес

Кирацовски ќе тужи медиуми кои шират лажни информации за неговиот имот

Кирацовски ќе тужи медиуми кои шират лажни информации за неговиот имот

Македонија ставена на „стенд бај“ за преговорите до октомври

Македонија ставена на „стенд бај“ за преговорите до октомври

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Николовски тврди дека изработено е цело досие за корупцијата во државата

Николовски тврди дека изработено е цело досие за корупцијата во државата